فارس/ رئيس جمهور سابق آمريکا گفت، اسناد منتشر شده از سوي مجلس نمايندگان اين کشور درباره تلاش او براي تغيير نتيجه انتخابات، نادرست است.

به نوشته پايگاه خبري «هيل»، ترامپ بامداد يکشنبه در بيانيه‌اي، کميته اصلاح و نظارت مجلس نمايندگان آمريکا را به‌خاطر انتشار اسنادي درباره تلاش وي براي تغيير نتيجه انتخابات مورد حمله لفظي قرار داد.
در گزارش اين کميته آمده است ترامپ در تماسي تلفني با معاون وزير وقت دادگستري گفته بود: «فقط بگو انتخابات مخدوش بوده و باقي را به من بسپار».
با اين حال ترامپ در بيانيه خود مدعي شده است، تلاش او براي «تغيير در نتيجه انتخابات» به  اشتباه در اين گزارش درج شده است.
رئيس جمهور سابق آمريکا نوشت:‌ «دموکرات‌‌هاي به‌شدت فاسد و حزب‌گرايي که کميته نظارت مجلس نمايندگان را مي‌گردانند ديروز اسنادي را منتشر کردند که پرونده‌هاي دادگاه عليه انتخابات مخدوش ۲۰۲۰ را شامل مي‌شد و به‌طور غيرصادقانه‌اي آن را تلاش براي تغيير نتيجه انتخابات توصيف کرده‌اند».
ترامپ افزود:‌ «در واقع درست برعکس [آن درست] است. هدف اين اسناد برپا نگه‌داشتن صحت و درستي انتخابات و تقدس رأي ما بود. مردم آمريکا مي‌خواهند و دستور مي‌دهند که رئيس جمهور ايالات متحده، رئيس نيروهاي مجري قانون در کشور، در کنار آن‌ها ايستاده و براي صحت انتخابات بجنگد و درباره تلاش‌هاي انجام شده جهت تضعيف ملت‌ ما تحقيق کند».
در اين اسناد که يادداشت‌هاي «ريچارد داناهيو» معاون دادستان کل آمريکا است، ذکر شده که وي در تماس تلفني مذکور به ترامپ گفته که نمي‌تواند نتيجه انتخابات را تغيير دهد.
گفته مي‌شود اين مقام وزات دادگستري به ترامپ گفته بود، اين وزارتخانه ده‌ها تحقيق و صدها مصاحبه انجام داده اما هيچ تقلب گسترده‌اي در انتخابات پيدا نشده است. با اين حال ترامپ همچنان اصرار داشته که انتخابات در جورجيا، نوادا، ميشيگان و آريزونا مخدوش بوده است.
طبق گزارش روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» اين اسناد بعد از آن منتشر شد که بايدن به مقام‌هاي وزارت دادگستري اعلام کرد مي‌توانند بدون محدوديت با بازرسان کنگره که در حال بررسي تلاش ترامپ براي تغيير نتيجه انتخابات هستند، همکاري کنند. در حال حاضر يک کميته در مجلس نمايندگان آمريکا در حال بررسي  حادثه حمله مرگبار به کنگره که ترامپ از مسببان آن محسوب مي‌شود، است.
ششم ژانويه (۱۷ دي) کنگره آمريکا در حال شمارش آراي مجمع گزينندگان (الکترال کالج) براي تاييد نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمريکايي به نتيجه رأي‌گيري در ايالت آريزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آميز برگزار کنند.
حاميان ترامپ اما در جمعيت بسيار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگير شدن با نيروهاي امنيتي، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌هاي مختلف آن باز کردند. در جريان اين حمله، پنج نفر از جمله يک نيروي پليس کشته شدند.
حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمريکا استيضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با اين حال محاکمه ترامپ در مجلس سناي آمريکا با مخالفت جمهوري‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.
علاوه بر ترامپ، «رودي جولياني» وکيل پيشين او که مسئول رسيدگي به پرونده‌هاي شکايت تقلب در انتخابات سال گذشته آمريکا بود، روز شنبه در مصاحبه‌اي گفت هيچ جرمي مرتکب نشده اما کساني که به حريم ساختمان کنگره تعرض کرده بودند مجرم هستند‌

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar