فارس/ «کيم يو جونگ» خواهر رهبر کره شمالي که به زعم بسياري از تحليلگران و کارشناسان، نفر دوم قدرتمند در دولت اين کشور است درخصوص برگزاري رزمايش سالانه کره جنوبي و آمريکا هشدار داد.

به نوشته خبرگزاري «يونهاپ»، اين مقام ارشد کره شمالي در بيانيه‌اي نوشت:‌ «من قطعاً پيش‌بيني مي‌کنم اين رزمايش نظامي که حين نقطه چرخش مهم برگزار مي‌شود، به مقدمه ناخوشايندي براي لطمه وارد کردن به عزم رهبران کره شمالي و جنوبي براي گام برداشتن در راستاي بازيافتن اعتماد تبديل خواهد شد و مسير پيش روي روابط دو کره را تيره و تار مي‌کند».
کيم يو جونگ افزود: «دولت و ارتش ما به طور دقيق ناظر بر اين خواهد بود که آيا کره جنوبي بار ديگر تمرين نظامي خصومت‌آميز خود را به اجرا مي‌گذارند يا تصميمي راسخ گرفته‌اند».
منظور خواهر رهبر کره شمالي از «نقطه چرخش مهم»، وصل شدن مجدد خطوط تلفني اضطراري بين پيونگ يانگ وسئول پس از يک سال قطع بودن به خاطر تشديد اخلافات دو طرف است.
روز جمعه نيز خبرگزاري رسمي کره شمالي گزارش کرد که «کيم جونگ اون» رهبر اين کشور، درخصوص رزمايش پيش‌روي کره جنوبي و آمريکا هشدار داد.
اين خبرگزاري نوشت: «او (کيم) متذکر شد که چنين اوضاعي موجب تقويت عزم و اراده مبارزه ارتش خلق کره جهت نابود کردن دليل ريشه‌اي اين چرخه شرورانه افزايش تنش خواهد شد».
خبرگزاري رسمي کره شمالي به نقل از کيم نوشت:‌ «در حال حاضر نيروهاي متخاصم به طور سيستماتيک به تقويت توان خود براي حمله‌اي پيش‌دستانه به جمهوري دموکراتيک خلق کره مي‌پردازند و هم‌زمان با تشديد تمامي انواع رزمايش‌هاي جنگي لجام‌گسيخته و مداوم به قصد خشونت‌طلبي، ذخاير تسليحاتي خود را افزايش مي‌دهند».
همچنين در اين گزارش آمده است: «او (کيم) از تمام کادر نظامي و سياسي [کره شمالي] مي‌خواهم بالاترين سطح تلاش خود را براي تقويت کارآمدي رزمي واحدهاي خود به کار گيرند».
از سوي ديگر، يک مقام بلند پايه کره جنوبي روز جمعه، تعليق رزمايش نظامي ماه آينده با آمريکا را خواستار شد و تأکيد کرد اکنون «زمان درست» براي سئول و واشنگتن است تا به‌منظور بازگرداندن کره شمالي به ميز مذاکره همکاري کنند.
اين اظهارات در حالي انجام مي‌شود که کره جنوبي و آمريکا در حال گمانه‌زني درباره انجام اين رزمايش و چگونگي برگزاري آن در نيمه ماه آگوست هستند (اواخر مرداد) هستند و اين نگراني را دارند که اجراي آن ممکن است بر اقداماتي که اين هفته از سوي دو کره انجام شده است تأثير منفي بگذارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar