ايسنا/ مشاور رئيس‌جمهوري افغانستان در امور سياسي و امنيتي در گفت‌وگو با شبکه الميادين گفت، آمريکايي‌ها به شکست‌شان اعتراف کرده‌اند.

محمد محقق، مشاور رئيس‌جمهوري افغانستان در امور سياسي و امنيتي تاکيد کرد: خروج آمريکا مطابق با منافع آمريکا به نفع دموکرات‌ها و دولت جو بايدن، رئيس‌جمهوري آمريکا بود.
محقق تصريح کرد: فرماندهان نظامي آمريکا موافق خروج غافلگيرانه اين چنيني نبوده‌اند.
او خاطرنشان کرد، طالبان بدون هيچ مقاومتي وارد مناطق شدند زيرا نيروهاي افغان مي‌خواستند تجميع و به دفاع متمرکز شوند. نمي‌توانيم بگوييم از وقوع جنگ داخلي‌ نگرانيم در حالي که چنين جنگي در جريان است.
اين مقام افغان تصريح کرد: در حال حاضر نيروهاي مردمي در کنار دولت، ارتش و پليس مي‌جنگند و اين به گسترش دايره جنگ خواهد انجاميد.
محقق تاکيد کرد: مذاکرات از ۱۰ ماه پيش در دوحه در جريان است و به هيچ نتيجه‌اي نرسيده است. طالبان خواهان صلح نيستند بلکه مي‌خواهند افغانستان را اشغال کنند و از طريق جنگ بر آن مسلط شوند. کساني که معتقدند مذاکرات به نتايج و صلح داخلي خواهد رسيد، اشتباه مي‌کنند. اما تا زمانيکه طالبان به دستيابي به صلح به غير از جنگ قانع نشوند مذاکرات به نتيجه نخواهند رسيد.
مشاور رئيس‌جمهوري افغانستان تصريح کرد: ما مقابل مسيري طولاني هستيم حتي طالبان درک مي‌کنند که مسير نظامي هرگز به نتيجه مطلوب نخواهند رسيد. اما طالبان خواهان دولت طالباني محض و احياي سيستمي هستند که ۲۰ سال پيش وجود داشت. ما نيز مي‌گوييم خواهان نظام اسلامي هستيم اما درک ما از اسلام متفاوت است.
به گفته اين مقام افغان، ما هرگز از جمهوريت دست نمي‌کشيم در حالي که طالبان اعتقادي به انتخابات و جمهوري ندارند.
او افزود: همچنين حقوق زنان، حقوق بشر، کودکان، حقوق اقليت‌ها در قانون اساسي درج شده و ما از آنها صرف نظر نمي‌کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar