ايرنا/ بيش از صدها قانونگذارِ مخالف دولت مالزي روز سه شنبه با برگزاري تجمعي در کوآلالامپور خواستار استعفاي «محي الدين ياسين» نخست وزير اين کشور شدند.

به گزارش پايگاه خبري - تحليلي « اورآسيا ريويو » در پي تجمع بيش از ۱۰۰ نفر از قانونگذارانِ مخالف دولت در خيابان هاي کوآلالامپور، درخواست ها براي استعفاي « محي الدين ياسين » نخست وزير اين کشور و اعتراض به تصميم دولتِ غير منتخب وي براي تعليق آخرين روز جلسه ويژه پارلمان افزايش يافت. 

 مخالفانِ نخست وزير مي گويند تعليق پارلمان در هفته گذشته ترفندي براي جلوگيري از افزايش اقدامات و گفت و گوها در باره توبيخ رسمي پادشاه مالزي از دولت بود. 

مديرکل اداره بهداشت هفته گذشته به دنبال مثبت اعلام شدن آزمايش کروناي ۱۱ نفر در پارلمان، جلسات آن را به حالت تعليق در آورد و آخرين جلسه براي روز دوشنبه برنامه ريزي شده بود که براي دو هفته لغو شد. 

اعتراضات روز گذشته احتمالا از طرف « ماهاتير محمد » نخست وزير پيشين و « انور ابراهيم » رقيب قديمي و نماينده پيشين ترتيب داده شده است که رهبري مخالفان پارلمان را به عهده دارند. 

ماهاتير محمد در مصاحبه با اين رسانه گفت که محي الدين ياسين به هر دستاويزي چنگ مي زند تا اکثريت پارلمان را حفظ کند.  وي در ادامه افزود: "نخست وزير هيچ شرمي ندارد. مردم ديگر او را نمي خواهند ولي او همچنان از ترک کردن پستش امتناع مي کند."

در سال ۲۰۱۸ ماهاتير محمد و انور ابراهيم با هم ائتلاف سياسي کردند و قرار بود ماهاتير قدرت را به انور  منتقل کند که دولتش سقوط کرد. 

پليس مالزي روز گذشته از نزديک شدن معترضاني که براي عزل محي الدين ياسين شعار مي دادند به ساختمان پارلمان جلوگيري کرد. 

روز پنجشنبه که آخرين روز پارلمان بود، قانونگذاران مخالف مانند قانونگذاران ائتلاف حاکم خواستار استعفاي نخست وزير  پس از بيانيه پادشاه در توبيخ وي شدند.

در اين بيانيه پادشاه مالزي از دولت به دليل گمراه کردن نمايندگان درباره مصوبه هاي وضعيت اضطراري ملي که اول اوت پايان مي يافت انتقاد تندي کرده بود. 

دفتر نخست وزير در پاسخ به بيانيه توبيخي پادشاه، بيانيه اي طولاني منتشر کرد که در آن اشاره شد که دولت هيچ خطايي انجام نداده است و پادشاه بايد پيشنهادات و مشاوره هاي کابينه را بپذيرد و به آن عمل کند. 

همزمان روز شنبه صدها نفر از مردم مالزي نيز به خيابان ها آمدند و خواستار استعفاي محي الدين ياسين  پس از شکست دولت او در مهار همه گيري ويروس کرونا در اين کشور شدند. بسياري از آنان معتقدند اعلام شرايط اضطراري در اين کشور از سوي ياسين تنها هدف او  براي ابقا در قدرت بوده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar