فارس/ معاون رئيس‌جمهور آمريکا با مطرح کردن دوباره اتهام‌زني‌هاي سايبري به چين، با مقام‌هاي سنگاپور درباره نحوه تقابل با نفوذ روزافزون اقتصادي و سياسي پکن در جهان و شرق آسيا گفت‌وگو کرد.

«کامالا هريس» معاون رئيس‌جمهور آمريکا که به سنگاپور سفر کرده، بامداد امروز (دوشنبه به وقت تهران) با مقامات اين کشور ديدار و رايزني کرد.

محور گفت‌وگوهاي هريس با سران ارشد سنگاپور در اولين روز سفر کاري به جنوب شرق آسيا، مقابله با تهديدات سايبري، کمبود منابع در مقابله با همه‌گيري «کوويد۱۹» و ديگر حوزه‌هاي همکاري واشنگتن با اين کشور اعلام شده است.

به نوشته خبرگزاري «رويترز»، وي در جريان اين سفر که با هدف مقابله با نفوذ اقتصادي و سياسي روزافزون چين در منطقه شرق آسيا انجام شده، امروز با «لي هسين لونگ» نخست‌وزير و «هاليما ياکوب» رئيس‌جمهور سنگاپور ديدار کرد.

بر اين اساس، جزئيات ديدارهاي معاون رئيس‌جمهور آمريکا با مسئولان ارشد سنگاپور توسط مقام‌هاي آمريکايي به رسانه‌ها اعلام شده و قرار است هريس تا ساعاتي ديگر با نخست‌وزير اين کشور نشست خبري داشته باشد.

در ادامه برنامه‌هاي هريس در سنگاپور، بازديد از پايگاه نظامي آمريکا در اين کشور موسوم به «پايگاه دريايي چانگ» و ديدار با خدمه شناور رزمي «يو.اس.اس تولسا» نيز نوشته شده است.

يک مقام آمريکايي در اين‌باره به خبرگزاري «رويترز» گفت: «واشنگتن و سنگاپور به مقابله با چالش‌هاي امنيتي مشترک در منطقه متعهد هستند اما آمريکا از کشورها نمي‌خواهد که بين واشنگتن و چين، يکي را انتخاب کنند».

وي که خواست نامش فاش نشود، درباره همکاري واشنگتن با سنگاپور براي مقابله با چين در شرق آسيا توضيح داد: «ما در تلاش هستيم اين شراکت‌ها را به‌منظور دلايل مثبت که در خدمت منافع مشترک ما هستند، توسعه دهيم... ما همچنين گفته‌ايم، همزمان با اينکه مدافع آزادي ناوبري در درياي جنوبي چين هستيم اما به‌دنبال تقابل و درگيري نيز نيستيم».

مقصد بعدي معاون رئيس جمهور آمريکا در سفر به شرق آسيا، ويتنام خواهد بود و اين در حالي است که نحوه خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان موجب نگراني متحدان واشنگتن درخصوص پايبندي به تعهداتش شده است.

پيش از اين نيز در پي تداوم دخالت‌هاي واشنگتن در امور داخلي پکن و تصويب فروش ۷۵۰ ميليون دلار تسليحات آمريکايي به تايوان، ارتش چين در واکنش به آنچه «دخالت نيروهاي خارجي و اقدامات تحريک‌آميز» در منطقه خواند، در نزديکي تايوان رزمايش نظامي تهاجمي برگزار کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar