فارس/ مقام‌هاي آمريکايي در کابل فهرستي از اسامي شهروندان آمريکا، دارندگان کارت سبز و شهروندان افغانستاني همکار آمريکايي‌ها را به طالبان داده‌اند تا به آنها اجازه ورود به محوطه اطراف فرودگاه کابل داده شود.

مقام‌هاي آمريکا در کابل، فهرستي شامل اسامي شهروندان آمريکا، دارندگان کارت سبز و همکاران افغانستاني نيروهاي آمريکايي را در اختيار طالبان قرار داده‌اند تا به آنها اجازه ورود به محوطه بيروني فرودگاه کابل داده شود.

پايگاه پوليتيکو با گزارش اين خبر افزود هدف آمريکا از اين اقدام تسريع روند تخليه هزاران نفر از شهروندان آمريکايي از افغانستان بوده است. اين اقدام همچنين در شرايطي اتفاق افتاده که دولت «جو بايدن»، رئيس‌جمهور آمريکا براي تأمين امنيت محوطه بيروني فرودگاه به طالبان تکيه کرده است.

اما تصميم براي ارائه اين اسامي به طالبان خشم نمايندگان کنگره آمريکا و مقام‌هاي نظامي اين کشور را به همراه داشته که معتقدند اين اقدام جان افرادي که نامشان در فهرست مذکور درج شده بودند را به خطر انداخته است. 

يک مقام وزارت دفاع آمريکا گفت: «اساساً اين به معني آن است که شما اين شهروندان افغانستاني را در فهرست مرگ قرار داده‌اند. اين کار هراس‌آور و شوکه‌کننده است.»

اين خبر در شرايطي گزارش شده که وزارت دفاع آمريکا شامگاه پنجشنبه از کشته شدن ۱۲ نظامي تروريست آمريکايي و زخمي شدن ۱۵ نظامي ديگر آمريکايي بر اثر وقوع دو انفجار در نزديکي فرودگاه بين‌المللي «حامد کرزاي» در کابل، پايتخت افغانستان خبر داد. 

منابع خبري در اولين گزارش‌ها از اين انفجارها که عصر پنجشنبه اتفاق افتاد گزارش داده بودند سه نظامي آمريکا زخمي شده‌اند. اندکي بعدتر روزنامه وال‌استريت‌ژورنال به نقل از مقام‌هاي آمريکايي گزارش داد ۴ تفنگدار دريايي اين کشور در انفجارهاي کابل کشته شده و ۳ آمريکايي ديگر زخمي شده‌اند. از آن زمان به بعد، منابع خبري در گزارش‌هاي مختلف از افزايش تلفات نظاميان آمريکا خبر دادند.

رسانه‌هاي بين‌المللي عصر پنجشنبه گزارش دادند دو انفجار در نزديکي فرودگاه کابل اتفاق افتاده است. گفته مي‌شود نخستين انفجار در نزديکي «ابي‌گيت» در ورودي فرودگاه اتفاق افتاد و انفجار دوم در نزديکي هتل بارونز که در نزديکي فرودگاه واقع شده به وقوع پيوست.

گروه طالبان يکشنبه (۱۵ اوت/۲۴ مردادماه) بعد از خروج «اشرف غني»، رئيس‌جمهور سابق افغانستان وارد شهر کابل شد. تحليلگران ورود نيروهاي طالبان را به منزله خاتمه تلاش‌هاي ۲۰ ساله آمريکا و ديگر کشورهاي غربي براي بازسازي افغانستان به شکل مطلوب جهان غرب مي‌دانند.

بعد از توافق فوريه ۲۰۲۰ آمريکا و طالبان و امضاي «توافقنامه صلح» بين دو طرف، روند خروج نظاميان آمريکايي و متحدان اين کشور از افغانستان شروع شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar