فارس/ وزارت بهداشت افغانستان به شبکه خبري سي‌ان‌ان خبر داد که تلفات انفجار فرودگاه کابل به 170 نفر افزايش يافته است.
وزارت بهداشت افغانستان روز جمعه به شبکه خبري سي‌ان‌ان آمريکا خبر داد که تلفات انفجار پنجشنبه شب در نزديکي فرودگاه کابل به ۱۷۰ کشته افزايش يافته است که از اين تعداد سيزده کشته، نظاميان آمريکايي هستند.
مهاجمان ناشناس شب گذشته در کنار ورودي ابي که طي روزهاي اخير نيروهاي آمريکايي و انگليسي در آن مستقر بودند و در ورودي بارون در نزديکي هتلي به همين نام در نزديک فرودگاه کابل دست به عمليات مسلحانه زدند که يکي از اين انفجارها انتحاري بوده است.
حمله روز گذشته نمايانگر مرگبارترين روز براي ارتش آمريکا در افغانستان از سال ۲۰۱۱ تاکنون محسوب مي‌شود که پنج روز قبل از فرارسيدن مهلت خروج کامل نظاميان از افغانستان (۳۱ آگوست، ۹ شهريور ماه) صورت گرفت.
ژنرال «کنت مک کنزي» فرمانده تروريست‌هاي «سنتکام» در بيانيه‌اي اعلام کرد که ارتش آمريکا احتمال حملات بيشتر در روزهاي بعدي را دارد.
وي با اين حال ادامه داد که علي‌رغم اين حمله، تلاش آمريکا براي خارج کردن اتباع آمريکايي و پناهجويان افغان و شهروندان خارجي از افغانستان ادامه خواهد داشت.
بر اساس اين گزارش، اين فرمانده آمريکايي هشدار داد که ايالات متحده حملات شب گذشته را پاسخ خواهد داد.
گروه تروريستي داعش مسئوليت عمليات روز گذشته را به عهده گرفت. طالبان اين حمله را «تروريستي» خوانده است. پوليتيکو به نقل از يک منبع آمريکايي گزارش داده عوامل انتحاري داعش، باعث اين انفجارها شده‌اند.
روز چهارشنبه شبکه خبري سي‌ان‌ان گزارش داد در حالي که کمتر از يک هفته به فرا رسيدن ضرب‌الاجل ۳۱ اوت براي خروج آمريکا از افغانستان مانده دست‌کم ۴۱۰۰ شهروند آمريکايي هنوز در افغانستان هستند.
وبگاه شبکه خبري «سي‌.ان‌.ان» به نقل از دستيار يک سناتور آمريکايي گزارش داد وزارت خارجه آمريکا در يک نشست توجيهي به سناتورها گفته اين آمريکايي‌ها در تلاش بري خروج از افغانستان هستند.
منبع مورد استناد سي‌ان‌ان گفته بود اين آمريکايي‌هايي که در افغانستان باقي مانده‌‌اند همه‌شان در داخل کابل يا در اطراف اين شهر نيستند. اين منبع گفته بود آمريکا تا کنون ۴۴۰۰ شهروند را از افغانستان تخليه کرده اما خارج کردن ۴۱۰۰ شهروند باقي‌مانده چالش‌انگيزتر خواهد بود.
مقام‌هاي کاخ سفيد بارها گفته‌اند اطلاع دقيقي از شمار شهروندان آمريکايي باقي مانده در افغانستان ندارند. «جيک ساليوان»، مشاور امنيت ملي کاخ سفيد گفت با توجه به اينکه برخي از آمريکايي‌ها بدون ثبت نامشان نزد سفارت آمريکا در کابل وارد افغانستان شده‌اند اطلاعي از شمار دقيق آمريکايي‌ها نيست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar