تسنيم/ يک حساب کاربري مدافع حقوق بشر از بازداشت فرزند يک مبلغ برجسته سعودي خبر داد.

به نقل از الواقع السعودي، حساب کاربري بازداشت شدگان آزادي بيان که به دفاع از حقوق بازداشت شدگان مي‌پردازد ، در توئيتر خود فاش کرد که مقامات سعودي «عبدالوهاب الدويش» پسر« سليمان الدويش» مبلغ بازداشت شده سعودي را بازداشت کرده‌اند.

اين حساب کاربري نوشت: گزارش شده است که عبدالوهاب در اوايل سال 2017 دستگير شد ، سپس قبل از شروع محاکمه وي در مارس 2018 آزاد شد.

بر اساس گزارش اين حساب کاربري دادگاه جنايي تخصصي در سپتامبر 2020 حکمي را عليه عبدالوهاب الدويش به حبس به مدت 3 سال و 6 ماه ، و تعليق اعدام 1 سال و 6 ماه با ممنوعيت سفر براي مدت مشابه صادر کرده بود و اکنون او براي انجام بقيه دوران محکوميت بازداشت شده است.

عبدالوهاب ، پسر واعظ سليمان الدويش که از سال 2016 به اجبار ناپديد شده، است.

عبدالوهاب الدويش ابتدا در سال 2017 پس از مشاجره با يکي از مقامات در وزارت کشور و در پي بازنگري وي از اين مقام به منظور آزادي پدرش بازداشت شد.

عبدالوهاب در بحبوحه اين بحث گفت: پدر ما براي ما عزيز است ، يا او را آزاد کنيد يا ما را با او زنداني کنيد. فرداي آن روز تعدادي از خودروهاي غيرنظامي خانه سليمان الدويش را که همه فرزندان وي در آن زندگي مي کردند ، محاصره و سپس عبدالوهاب را بازداشت کردند و به اجبار او را به مدت سه ماه ناپديد کردند. وي به مدت سه ماه تحت شکنجه قرار گرفت و اعترافات زير شکنجه از وي اخذ شد. به دليل وخامت اوضاع جسماني‌اش وي قبل از بازگشت به زندان، براي درمان به بيمارستان زندان منتقل شد.

بعداً تعدادي از اتهامات عليه عبدالوهاب از جمله حمايت از گروه تروريستي «داعش« مطرح شد و او به دادگاه منتقل شد. گرچه دادستاني عمومي مدرکي در اين مورد ارائه نکرد. او قبل از شروع محاکمه در مارس 2018 آزاد شد و در سپتامبر 2020 توسط دادگاه کيفري تخصصي به سه سال و شش ماه زندان و به دنبال آن ممنوعيت سفر براي يک دوره مشابه محکوم شد.

مکان بازداشت اخير عبدالوهاب هنوز مشخص نيست و همچنين مشخص نيست که آيا اين بازداشت مربوط به پرونده قبلي است يا در انتقام از گزارشي است که در ماه مه گذشته در «وال استريت ژورنال» منتشر شد.وي در اين روزنامه از ناپديد شدن برادرش و شکنجه و نحوه بازداشت وي صحبت کرد.

سرکوب مخالفان به ويژه پس از پادشاهي «سلمان بن عبدالعزيز» و وليعهدي پسرش محمد، شاهزاده جوان سعودي به شکل چشمگيري در عربستان افزايش يافت و علاوه بر منتقدان نظام سعودي، مخالفان شخص محمد بن سلمان را نيز در برگرفت. مفتي‌ها و مبلغان سعودي نيز از جمله شخصيت‌هاي بارزي به شمار مي‌روند که به جرم آزادي بيان در عربستان زنداني مي‌شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar