تسنيم/ يک روزنامه آمريکايي خبر داد که در انفجارهاي کنترل شده، آخرين پايگاه سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا در پايتخت افغانستان منهدم شد.

مقام‌هاي آمريکايي به نيويورک تايمز گفته‌اند که پايگاه «عقاب» آخرين پايگاه سازمان سيا در نزديکي فرودگاه کابل توسط نيروهاي آمريکا منهدم شده است.

اين منابع تصريح کردند که اين کار به منظور جلوگيري از دسترسي طالبان به تجهيزات و اطلاعات به جامانده در پايگاه سيا انجام شده است.

اين مقام‌هاي آمريکايي همچنين تاکيد کردند که انفجار برنامه‌ريزي شده ارتباطي با حملات اطراف فرودگاه کابل ندارد.

پايگاه «عقاب» اولين بار در اوايل جنگ افغانستان در يک کارخانه آجرپزي سابق ايجاد شد و در طول دو دهه حضور نظامي آمريکا تبديل به يک دژ محکم سازمان سيا شد که براي آموزش نيروهاي ضدتروريسم استفاده مي‌شد.

به گزارش بي.بي.سي، «ميکي مول‌روي» از ماموران پيشين سيا در افغانستان گفته که آنها از اصلي‌ترين ابزارهايي بودند که دولت افغانستان طي 20 سال گذشته براي دور نگه داشتن طالبان استفاده مي‌کرد. آنها آخرين کساني بودند که جنگيدند و تلفات سنگيني را نيز متحمل شدند.

اين پايگاه در محوطه فوق‌العاده مستحکم طوري طراحي شده بود که نفوذ در آن غير ممکن بود. با ديوارهايي به ارتفاع 10فوت (3 متر) احاطه شده و يک دروازه فلزي ضخيم که به سرعت براي ورود و خروج خودروها باز و بسته مي‌شد.

خودورهايي که وارد اين پايگاه مي‌شدند از سه بازرسي امنيتي بايد مي‌گذشتند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar