ايسنا/ رئيس جمهوري بلاروس امروز چهارشنبه اعلام کرد ايالات متحده آمريکا در افغانستان دچار شکستي شد که به "فرار شرم آور و ننگين" تبديل شد اما نتيجه گيري هنوز زود است زيرا ممکن است آمريکايي ها وارد يک بازي طولاني شده باشند.

اسپوتنيک به نقل از وب سايت رسمي رئيس جمهوري بلاروس گزارش داد، الکساندر لوکاشنکو ضمن اظهار نظر درباره رفتار ايالات متحده در افغانستان گفت: "اين يک شکست است که به يک فرار شرم آور و ننگين تبديل شد".
در عين حال رهبر بلاروس خاطرنشان کرد که نتيجه گيري جامع از رويدادهاي افغانستان زود است زيرا ممکن است آمريکايي‌ها وارد يک "بازي طولاني" شده باشند. لوکاشنکو معتقد است که در تاريخ "هنوز نيرويي وجود نداشته و نخواهد داشت که بتواند افغانستان را شکست داده و اين کشور را به زانو در آورد."
او افزود: "اين هرج و مرج در فرودگاه (کابل) که نشان داده مي‌شود ، البته ناراحت کننده است. اما شما نبايد آن را به طور مطلق در نظر بگيريد و فکر کنيد آمريکايي‌ها بسيار بي‌مغز هستند. آنها بيش از دو تريليون دلار براي اين جنگ هزينه کرده‌اند. - ديروز امام علي رحمان (رئيس جمهور تاجيکستان) گفت آمريکايي‌ها هشتاد و پنج ميليارد دلار در ايجاد سلاح در آنجا و انتقال سلاح سرمايه گذاري کردند و همه اين سلاح‌ها را در آنجا باقي گذاشتند. بنابراين با وجود سر و صداهاي واقعاً زياد فعلي در  کابل به هيچ وجه  نبايد حواسمان پرت شود. آمريکايي‌ها مردم احمقي نيستند... چرا مدرن‌ترين سلاح‌ها را در افغانستان باقي گذاشتند؟"
به نظر وي، ايالات متحده مي‌بايست نيروهاي خود را به کشورهاي همسايه - تاجيکستان، ازبکستان و ترکمنستان منتقل کرده و با گذاشتن تجهيزات خود در آنجا با آرامش منطقه را ترک مي‌کرد. مخصوصاً که اين کشورها فاقد سلاح‌هاي مدرن هستند و بنابراين "هيچ کس از پذيرش نيروهاي آمريکايي به همراه تجهيزات خودداري نمي‌کرد."
لوکاشنکو اضافه کرد: "اما آنها اين کار را نکردند. آنها مي‌توانستند در عرض يک هفته آنجا را ترک کنند. آنها مي‌توانستند با آرامش و بدون سر و صدا پرواز کنند. اما آنها اين طرح را نپذيرفتند. چرا آمريکايي سلاح‌ها، مهمات ، انبارها و ديگر چيزهاي خود را رها کردند؟"
۳۱ اوت، سربازان ارتش آمريکا فرودگاه کابل را ترک کرده  و به حضور نظاميان آمريکايي در اين کشور پايان دادند. فرودگاه پايتخت تحت کنترل طالبان در آمد. سخنگوي طالبان ذبيح الله مجاهد در اين رابطه گفت که ايالات شکست خورده و به اهداف خود در افغانستان نرسيده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar