فارس/ رئيس پنتاگون با «تاريخي» و «دستاورد فوق‌العاده» توصيف کردن فرار آمريکا از افغانستان، از سفر هفته آينده خود به منطقه غرب آسيا و کشورهاي حاشيه خليج فارس خبر داد.

علي‌رغم انتقادات شديد و گسترده جهاني از فرار عجولانه و بي‌برنامه نظاميان آمريکايي از افغانستان، «لويد آستين» وزير دفاع اين کشور اما همچنان به توجيه اين شکست استراتژيک مشغول است.
آستين شامگاه چهارشنبه طي نشست خبري در پنتاگون گفت: «ما عمليات خروج تاريخي در افغانستان و آخرين ماموريت در طولاني‌ترين جنگ آمريکا را به پايان رسانديم. ما توانستيم ۶ هزار آمريکايي را از کابل و بيش از ۱۲۴ هزار غيرنظامي را به همراه متحدان خود خارج کنيم».
به نوشته رسانه‌هاي آمريکايي، وي با تاريخي خواندن فرار مضحک ايالات متحده از افغانستان، مدعي شد: «خروج [از افغانستان] نه تنها براي ارتش آمريکا بلکه براي ارتش متحدان و شرکاي ما يک دستاورد فوق العاده بود. ما وارد فصل جديدي مي‌شويم که در آن ديپلماسي تلاش‌هاي خروج از افغانستان را هدايت مي‌کند».
رئيس پنتاگون از سفر خود به منطقه غرب آسيا خبر داده و گفت: «هفته آينده به منطقه خليج [فارس] سفر مي‌کنم تا از شرکاي خود براي حمايتشان تشکر کنم. ما به مقابله با تروريسم در هر کجا که باشيم ادامه خواهيم داد و براي ايجاد ثبات در منطقه تلاش خواهيم کرد».
بر اساس اين گزارش، آستين درباره تحولات سياسي و تسلط طالبان بر قدرت در افغانستان نيز اظهار داشت: «ما با طالبان در فضايي کوچک کار کرديم تا بيشترين تعداد را بيرون بياوريم و پيش بيني جهت کارها دشوار است. ما تمام تلاش خود را براي مقابله با داعش انجام خواهيم داد».
« جو بايدن» رئيس جمهور آمريکا در اولين سخنراني خود بعد پايان اشغال نظامي افغانستان اعلام کرد که آمريکا با موفقيت تمامي نظاميان خود را از افغانستان خارج کرده و اين ماموريت به پايان رسيده است.
اين درحاليست که طي دو هفته عمليات خروج، ارتش آمريکا خسارات جاني سنگيني شد و طي انفجار انتحاري در فرودگاه کابل ۱۳ نظامي آمريکايي کشته شدند. علاوه بر اين، برجا گذاشتن تسليحات و تجهيزات نظامي آمريکا انتقادات زيادي را متوجه بايدن و وزارت دفاع آمريکا کرده است.
بايدن با بيان اينکه اين ماموريت بسيار فوق العاده بوده است همچنين گفت بيش از ۹۰ درصد شهروندان آمريکايي از افغانستان تخليه شدند اما هنوز ۱۰۰ تا ۲۰۰ شهروند آمريکايي در افغانستان هستند و بر آنيم که هر کس تمايل به خروج از افغانستان داشته باشد براي آنها گذرگاه امن ايجاد کنيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar