باشگاه خبرنگاران/ «دن ساليوان سناتور جمهوريخواه آمريکا از بايدن بخاطر شيوه خروجش از آمريکا انتقاد کرد.
 
به نقل از فاکس نيوز، يک سناتور جمهوريخواه آمريکايي در سخناني از جو بايدن، رئيس جمهور امريکا بخاطر افتضاح رخ داده در خروج نيرو‌هاي آمريکايي از افغانستان انتقاد کرد.

«دن ساليوان» سناتور جمهوريخواه آلاسکا با انتقاد از بايدن به خاطر شکست در بر عهده گرفتن مسئوليت بحران در افغانستان و جا گذاشتن اتباع آمريکايي در اين کشور گفت: دشمنان آمريکا پس از «افتضاح» (به بارآمده) در خصوص افغانستان، بايدن را محک خواهند زد.

سناتور ساليوان در پاسخ به مجري فاکس نيوز درباره نظر راي دهندگان حوزه انتخابيه خود درباره خروج آمريکا از افغانستان و عمليات تخليه گفت: مي‌دانيد رئيس جمهور همچنان چشم خود را بر واقعيت بسته است و قادر نيست مسئوليت آنچه را بر عهده گيرد که به طور قطع يکي از بزرگترين افتضاح‌هايي است که کشورمان در طول دهه‌ها شاهد است؛ به ويژه در مورد سرگردان رها کردن صد‌ها تبعه آمريکايي در ميان صفوف طالبان و اين حسي است که من دارم، مردم آمريکا دارند و قطعاً راي دهندگان حوزه انتخابيه من نيز چنين حسي دارند.

او در ادامه افزود: آدم حالش به هم مي‌خورد؛ چون هرگز فکر نمي‌کردم ببينيم دولت مان، رئيس جمهورمان افراد را در خطرناکترين جاي جهان به حال خود رها کند و بعد نامش را موفقيت بگذارد. سرانه کهنه سربازان در آلاسکا بيشتر از ديگر ايالت‌هاي کشور است. راي دهندگان حوزه انتخابيه من خشمگين هستند، پاسخ مي‌خواهند، مسئوليت پذيري و پاسخگويي مي‌خواهند، همانطور که من به عنوان سناتور مي‌خواهم.

شبکه فاکس نيوز همچنين در ادامه سخنان اخير مايک گالاگِر، نماينده جمهوريخواه ويسکانسين و عضو کميته نيرو‌هاي مسلح مجلس نمايندگان را پخش کرد.

گالاگر گفت: خواست طالبان اين است که ما را تحقير کند. آن‌ها به اين علت ما را در ميدان جنگ شکست داده اند که ما از پيش تسليم شديم. ما هيچ اهرمي نداريم. اينکه رئيس جمهور ديشب در تلويزيون اين را موفقيتي خارق العاده خواند، شرم آور بود. از اين (سخنان او) به عنوان دروغ قرن ياد خواهد شد.

در ادامه برنامه فاکس نيوز، سناتور ساليوان گفت: هفته هاست از من مي‌پرسند اصلاً چرا اين ضرب الاجل سي و يکم اوت را تعيين کرديم، و به ويژه اينکه آيا مي‌توانستيم براي خارج کردن امن اتباع آمريکايي اين ضرب الاجل را عقب بيندازيم. من هيچ پاسخي از هيچ کسي در کاخ سفيد و مقامات بلندپايه وزارت دفاع نگرفتم. تنها پاسخي که مي‌توان داد اين است که وقتي بايدن اين ضرب الاجل سي و يکم اوت را تعيين کرد، طالبان آن را خط قرمز خود دانست؛ و متاسفانه به نظر مي‌رسد رئيس جمهور در برابر طالبان وا داد و گفت ما ضرب الاجل شما را به خاطر اتباع آمريکايي رعايت خواهيم کرد؛ بنابراين با آقاي گالاگر موافقم که اين شرم آور بود و در تاريخ از آن به عنوان «گافي عظيم» ياد خواهد شد. اما همانطور که مي‌دانيد اين تصميم نامناسب عواقب مهمي در سياست خارجي خواهد داشت.

او در پايان گفت: دشمنان ما بعد از اين شکست، آمريکا را محک خواهند زد؛ از جمله روسيه، چين و ايران؛ بنابراين بهتر است اين دولت آماده و قوي باشد. چون اين چيزي است که بعد از اين پيش رو خواهد داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar