باشگاه خبرنگاران/ آمريکا در عملياتي مخفيانه دست‌کم هزار شهروند و کماندوي افغان را از طريق راه‌هاي مخفيانه سازمان جاسوسي اين کشور، از افغانستان خارج کرد.

نشريه پوليتيکو در گزارشي اعلام کرد آمريکا صد‌ها شهروند و کماندوي افغان را از طريق پايگاهي مخفيانه متعلق به سازمان جاسوسي آمريکا (سيا / CIA) از افغانستان خارج کرده است.

بنابر اعلام اين نشريه درحالي که دولت کنوني آمريکا به رياست جمهوري «جو بايدن» در حال تخليه نيرو‌هاي خود از افغانستان بود، مقامات اين کشور به شهروندان در معرض خطر و کماندو‌هاي افغان دستور دادند به پايگاه مخفي سازمان سيا در خارج از کابل، پايتخت افغانستان بروند تا خروجي مطمئن داشته باشند.

اين عمليات مخفيانه در ماه اوت (مرداد) و طي چند هفته انجام شد و به موجب آن صد‌ها شهروند آمريکايي و افغانِ در معرض خطر از افغانستان خارج شدند. اين تلاش آمريکا دست‌کم هزار کماندوي افغان و خانواده آن‌ها را از افغانستان خارج کرده است.

پوليتکو جزئيات اين عمليات را بر اساس اسنادي که به دست اين نشريه رسيده است بازگو مي‌کند، همچنين يک مقام ارشد اداري، يک مقام دفاعي، و يک مقام کنگره آمريکا نيز به اين نشريه از اين عمليات و جزئيات آن خبر دادند، اما خواستند نامشان فاش نشود.

مقامي از آمريکا نيز نقش سيا در اين عمليات را تأييد کرد و گفت: «اين نهاد آمريکايي با همکاري چندين نهاد ديگر از اين کشور راه رسيدن شهروندان آمريکايي و افغانستاني به فرودگاه کابل براي خروج را تسهيل کردند.»

اولين بار نيويورک تايمز استفاده از اين پايگاه مخفي سيا را گزارش داد. البته مقياس واقعي اين عمليات پيش از اين گزارش نشده است و سخنگوي سيا نيز از اظهارنظر در اين باره سرباز زده است.

براساس داده‌هايي که از سوي پوليتيکو رؤيت شد «بيشتر افراد خارج شده از افغانستان براي دور زدن جمعيت حاضر در فرودگاه کابل، از راه اين پايگاه مخفي متعلق به سيا به فرودگاه رسيدند و خارج شدند. هنگامي که طالبان کنترل شهر را برعهده گرفت، چندين پرواز با هلي‌کوپتر از راه مخفي زيرزميني انجام شد.»

همچنين اين اطلاعات نشان مي‌دهند برخي از افراد خارج شده به آلمان منتقل شدند. در اين عمليات برخي ديپلمات‌ها و کارکنان آمريکايي نيز به دولت اين کشور کمک کردند. فرماندهي عمليات مشترک کابل نيز به شهروندان بسياري کمک کردند تا از کابل و باقي نقاط افغانستان خارج شوند.

به تازگي روزنامه نيويورک تايمز تأييد کرد که ارتش آمريکا با بمباران کنترل شده، آخرين پايگاه سازمان مرکزي اطلاعات آمريکا (سيا) در افغانستان را منهدم کرد. بنابر اعلام اين نشريه هدف از تخريب اين پايگاه اطمينان از اين بود که داده‌ها و تجهيزات موجود در آن، به دست گروه طالبان نرسد.

اين پايگاه با نام «پايگاه عقاب» که در اوايل جنگ تأسيس شد، در يک کارخانه آجرسازي سابق داير شده بود و از يک مکان کوچک به يک مرکز بزرگ تبديل شد که براي آموزش نيرو‌هاي ضد تروريسم سرويس‌هاي اطلاعاتي افغانستان استفاده مي‌شد. همچنين اين پايگاه  بسيار محرمانه بود و با يک ديوار ۳ متري حصار گذاري شده بود، علاوه بر اين چندين ايست بازرسي در داخل آن وجود داشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar