ايرنا/ مجله فارن پاليسي جمعه شب گزارش داد که سازمان اطلاعات مرکزي آمريکا (سيا) اکثر جاسوسان خود را از افغانستان خارج کرده است.

فارن پاليسي به نقل از دو منبع آگاه نسبت به عمليات اطلاعاتي آمريکا، نوشت: سازمان سيا اين هفته در حالي جاسوسان خود را از افغانستان خارج کرد که دولت بايدن بعد از خروج کامل از افغانستان بسياري از افراد مانند مترجماني که دو دهه با آنان همکاري داشته‌ است را در افغانستان رها کرده و حاضر به خروج آنان نشد.

يک مقام کنگره به فارن پاليسي گفت: همه را کم و بيش خارج کرديم، هزاران نفر از جمله اعضاي خانواده جاسوسان را خارج کرديم. آنها کساني بودند که طالبان مي توانست آنها را شناسايي کند.

يک منبع ديگر افزود: مرکز فعاليت‌هاي ويژه سيا که بخشي از نيروهاي آن را شبه نظاميان نخبه تشکيل و عمليات پنهاني انجام مي‌دهند، در روند خروج جاسوسان مشارکت داشته‌اند.

براساس اين گزارش، عمليات خروج جاسوسان سيا در سراسر افغانستان انجام شد، نه فقط در کابل جايي که هزاران نفر از مردم هم اکنون مأيوس به فرار از کشور هستند و در اطراف فرودگاه تجمع کرده‌اند.

به دنبال انتشار خبر فارن پاليسي، سخنگوي سازمان سيا از ارائه جزئيات بيشتر خودداري کرد و فقط گفت که سازمان با ساير آژانس‌هاي دولتي ايالات متحده همکاري نزديک داشته است تا بتواند طيف وسيعي از افراد از جمله هزاران شهروند آمريکايي، کارکنان سفارت محلي و افغان‌هاي آسيب پذير را از کشور خارج کند.

دوشنبه گذشته طالبان اعلام کرد که تمامي نيروهاي نظامي خارجي از خاک افغانستان خارج شده‌اند و اکنون سراسر اين کشور تحت کنترل نيروهاي طالبان قرار دارد.

پنتاگون نيز پرواز آخرين هواپيماي حامل نظاميان آمريکايي از کابل را تأييد کرد.

از سوي ديگر پس از خروج آخرين هواپيماي نظامي آمريکا از فرودگاه کابل که نقطه پاياني بر اشغالگري ۲۰ ساله اين کشور در افغانستان محسوب مي‌شود، ذبيح الله مجاهد سخنگوي طالبان با اعلام پيروزي گفت که اين موفقيت به همه ما (افغان‌ها) تعلق دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar