ايسنا/ بانک مرکزي افغانستان که در کنترل طالبان است، اعلام کرده نيروهاي مسلح اين گروه موفق شده‌اند بيش از ۱۲ ميليون دلار به صورت نقدي و شمش طلا از خانه‌هاي مقامات دولت پيشين و دفاتر کار ماموران بلندپايه امنيتي کشف و مصادره کنند.

به گزارش بانک مرکزي افغانستان، بخش اعظم اين غنائم در منزل امرالله صالح، معاون اشرف غني، رئيس جمهوري فراري أفغانستان به‌دست آمده است.

صالح تاکنون در اين باره موضع‌گيري نکرده است. او از زمان روي کار آمدن طالبان در اواسط ماه اوت در استان پنجشير در کنار احمد مسعود در برابر طالبان مقاومت مي‌کند.

يکي از اعضاي ارشد طالبان در توييتر مدعي شد که در خانه صالح بيش از شش ميليون دلار پول نقد و ۱۸ شمش طلا پيدا شده است.

به گزارش دويچه وله پيش‌تر محمد ظاهر اغبر، سفير سابق افغانستان در تاجيکستان مدعي شده بود که غني هنگام فرار ۱۶۹ ميليون دلار پول نقد با خود برده است. غني اين خبر را تکذيب کرد.

بانک مرکزي همچنين از تمامي بانک‌ها خواسته است، حساب‌هاي مقامات دولت سابق را مسدود کنند.

بحران شديد اقتصادي
در هفته‌هاي اخير رهبران طالبان براي به رسميت‌شناخته‌شدن دولتشان و دريافت کمک‌هاي مالي بين‌المللي تلاش‌هاي زيادي به‌خرج داده‌اند و وعده‌هايي داده‌اند که با ايدئولوژي آنها مغاير است. در اين راستا مي‌توان به امکان فعاليت شغلي و تحصيل زنان اشاره کرد و رفتار مسالمت‌آميز آنان در زمينه روابط بين‌الملل و اعلام عفو عمومي براي همکاران دولت پيشين و گذشت از کشتار دگرانديشان.

اما تاکنون نشاني از کمک‌هاي مالي از خارج نيست. بانک جهاني و صندوق بين‌المللي پول، کمک‌هاي خود به افغانستان را تعليق کرده‌اند و آمريکا نيز سرمايه بانک مرکزي اين کشور در واشنگتن را مسدود کرده است.

برخي از ناظران بر اين عقيده‌اند که اگر به دولت طالبان کمک شود، آنها موقعيت خود را تثبيت مي‌کنند و پس از آن به شيوه غيرانساني گذشته حکومت خواهند کرد.

برخي نيز معقتدند که در صورت عدم کمک به طالبان، آنها بيش از پيش به پول‌هاي کثيف، از جمله ار طريق قاچاق مواد مخدر، رو مي‌آورند.

روز ۲۲ شهريور شرکت‌کنندگان در کنفرانس بين‌المللي کمک مالي به افغانستان در ژنو متعهد شدند، بيش از يک ميليارد دلار کمک‌هاي بشردوستانه به افغانستان برسانند، بدون اين که دولت طالبان را به‌رسميت بشناسند. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar