تسنيم/ دبيرکل سازمان ملل با اظهار اينکه آمريکا و ناتو در حل معضل افغانستان ناکام بودند، اعتراف کرد که سازمان ملل نيز در حل مشکلات اين کشور ناتوان است.

«آنتونيو گوترش» دبيرکل سازمان با اظهارنظر پيرامون وضعيت کنوني افغانستان گفت که تصور توانايي اين سازمان براي حل مشکلات افغانستان «خواب و خيال» است.

وي با اشاره به 20 سال حضور نظاميان آمريکا و ناتو در افغانستان، افزود: «زمانيکه آن‌ها با در دست داشتن اين همه منابع در حل معضل افغانستان ناکام شدند، توقع از ما که بدون آن همه نيرو و پول بتوانيم مشکلي که در دو دهه گذشته حل نشده را حل کنيم، يک خواب و خيال است».

گوترش با تاکيد بر لزوم ايجاد دولت فراگير در افغانستان به «رويترز» گفت که با اين حال ظرفيت سازمان ملل براي ميانجيگري در اين باره محدود است.

وي همچنين خاطرنشان کرد که سازمان ملل هرآنچه در توان دارد را براي کمک به افغانستان که در «در لبه پرتگاه يک فاجعه بشري» قرار دارد، انجام خواهد داد و تصريح کرد اين سازمان براي کمک به مردم افغانستان با طالبان در تعامل است.

دبيرکل سازمان ملل پيرامون تعهد جامعه بين‌الملل براي کمک بيش از 1.2 ميليارد دلاري به افغانستان نيز گفت که بايد مقداري پول به اقتصاد افغانستان تزريق شود تا از وضعيت حاد بشري که منجر به فرار و مهاجرت ميليون‌ها نفر خواهد شد، جلوگيري گردد.

گوترش در ادامه نيز تصريح کرد که هنوز قضاوت درباره پايبندي و احترام طالبان به حقوق بشر و توانايي آن‌ها درباره حکومتداري مسئولانه بسيار زود است، اما بر ضرورت تداوم تعامل با طالبان تاکيد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar