فارس/ اوکراين به همراه ۱۵ کشور قصد دارد رزمايش نظامي را در پاسخ به رزمايش بزرگ روسيه و بلغارستان در منطقه شرق اروپا برگزار کند.

تنش‌هاي نظامي بين اوکراين و روسيه همچنان ادامه داشته و کي‌يف در فکر پاسخ به رزمايش نظامي چند روز پيش مسکو و بلغارستان است.

به نوشته خبرگزاري «رويترز»، ارتش‌هاي اوکراين و ايالات متحده هفته آينده و به فاصله چند روز از اتمام رزمايش بزرگ روسيه و بلغارستان، در منطقه غرب اوکراين رزمايش نظامي مشترک برگزار مي‌کنند.

رزمايش روسيه و بلغارستان که با نام «زاپاد ۲۰۲۱» در جناح‌هاي غربي دو کشور از جمله مناطق نزديک به مرزهاي اتحاديه اروپا برگزار شد، ابراز نگراني کشورهاي مختلف و انتقاد اوکراين و ناتو را در پي داشت.

به نوشته رويترز، اوکراين نيز نام «رَپيد ترايدِنت ۲۰۲۱» را براي رزمايش مشترک خود با آمريکا برگزيده و اعلام کرد در اين تمرينات نظامي، حدود ۶ هزار نيرو از ۱۵ کشور شامل آمريکا و تعدادي از اعضاي ناتو حضور خواهند داشت و تا تاريخ يکم اکتبر ادامه مي‌يابد.

در بيانيه منتشر شده توسط وزارت دفاع اوکراين آمده است: «هدف اصلي اين رزمايش، آماده شدن براي اقدام مشترک به‌عنوان بخشي از نيروي چندمليتي در عمليات‌هاي ائتلاف (ناتو) است».

دولت آمريکا به بهانه به افزايش فعاليت‌هاي نظامي روسيه و تقويت قدرت تدافعي و رزمي اوکراين، اعلام کرده که کمک ۶۰ ميليون دلاري به اين کشور ارائه مي‌دهد.  يک مقام ارشد دولت آمريکا به خبرنگاران گفت که اين کمک‌ها شامل سامانه‌هاي ضد خودروي زرهي «جاولين» و ديگر سامانه‌هاي تدافعي و رزمي خواهد بود.

ايالات متحده بعد از الحاق شبه‌جزيره کريمه به روسيه در سال ۲۰۱۴ و وقوع درگيري‌ها در منطقه خودمختار «دونباس» در شرق اوکراين، به بزرگترين تأمين‌کننده تسليحات و تجهيزات نظامي براي کي‌يف تبديل شده است.

آمريکا اخيرا نيز در رزمايش‌هايي که به شدت با مخالفت روسيه مواجه شد در کنار نظاميان اوکراين حاضر شد.اين رزمايش مورخ هفت تيرماه آغاز شد و به مدت دو هفته طول کشيد و در آن ۵ هزار نظامي از کشورهاي عضو ناتو و ۳۰ کشتي، ۴۰ جنگنده و ناوشکن «يو.اس.اس.راس» متعلق به نيروي دريايي آمريکا در آن شرکت داشتند.

پيش از اين، «ولوديمر زلنسکي» رئيس جمهور اوکراين وقوع جنگ تمام عيار با روسيه را متحمل دانست اما آن را اشتباهي بزرگ توصيف کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar