تسنيم/ وزير خارجه چين گفت که آمريکا موظف است ضمن ارائه کمک‌هاي اقتصادي و بشري به افغانستان، مسئوليت بازسازي اين کشور را به عهده بگيرد.

«وانگ يي» وزير خارجه چين در حاشيه نشست سازمان همکاري شانگهاي و سازمان پيمان امنيت جمعي با همتايان روسي، ايراني و پاکستاني با «شتاب‌زده» خواندن خروج نظاميان آمريکايي و ناتو از افغانستان، گفت که اين اقدام منجر به ايجاد مشکلات جديدي براي افغانستان شده است.

وي تصريح کرد که آمريکا موظف است تا مسئوليت بازسازي افغانستان را به عهده گرفته و با توجه به شرايط بحراني افغانستان نيز به آن کمک‌هاي اقتصادي و بشري ارائه کند.

به گزارش «تاس»، وانگ يي تاکيد کرد که ساختار سياسي جديد افغانستان هنوز شکل نگرفته، احتمال بروز درگيري‌هاي قومي و مذهبي جدي است، خطرات درگيري‌هاي محلي زياد است، مشکلات رفاهي وجود دارد و چشم انداز توسعه اين کشور نيز نامشخص است.

وزير خارجه چين گفت: آمريکا بايد نسبت به تعهداتش پايبند باشد. چهار کشور (چين، روسيه، ايران و پاکستان) بايد تلاش‌هاي خود را با ساير کشورها که نظرات مشابهي دارند افزايش دهند تا آمريکا را متقاعد سازند که درس عبرت بگيرد، مسئوليت بازسازي افغانستان را بر عهده گرفته و به اين کشور کمک‌هاي اقتصادي و بشردوستانه ارائه دهد؛ فرار از اين مسئوليت اشتباه خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar