ايسنا/ وکيل آنگ سان سوچي، رهبر مخلوع به زندان افتاده دولت غيرنظامي ميانمار امروز جمعه گفت، شوراي نظامي اين کشور قصد محاکمه موکل او به اتهام فساد را دارد تا يک پرونده ديگر به مجموع پرونده‌هاي قضايي مختلف او که مي‌تواند چند دهه حبس را برايش در پي داشته باشد، اضافه کند.
به گزارش خبرگزاري فرانسه، آنگ سان سوچي که دولت غيرنظامي تحت رهبري او در ميانمار در جريان کودتاي اول فوريه اين کشور سرنگون شد، بعد از دستگير شدن در پي اين کودتا در بازداشت خانگي قرار داشته است. کودتاي مذکور منجر به راه افتادن اعتراضاتي گسترده در ميانمار و سرکوب بيرحمانه معترضان و مخالفان شد.
سوچي ۷۶ ساله که برنده جايزه صلح نوبل است هم اکنون در ارتباط با چند اتهام ديگر از جمله نقض محدوديتهاي مربوط به مقابله با شيوع کروناويروس در جريان انتخابات سال گذشته که حزبش به عنوان پيروز قاطع آن اعلام شد و همين طور واردات غيرقانوني دستگاه‌هاي بي سيم و ايجاد فتنه در حال محاکمه است. خين مائونگ زاو، وکيل او گفت، موکلش قرار است از اول اکتبر در خصوص چهار مورد اتهام فساد در شهر نايپيداو محاکمه شود.
هر مورد اتهام فساد مطرح شده عليه سوچي مي‌تواند حداکثر مجازات ۱۵ سال حبس را در پي داشته باشد.
محاکمه‌هاي در جريان سوچي به دنبال درگير شدن ميانمار با تشديد موارد ابتلاي به کروناويروس براي مدت دو ماه به تاخير افتاد و چند روز پيش مجددا از سر گرفته شدند اما سوچي در روز اول به دليل اعلام اين که حالش بد شده، غيبت کرد.
تا کنون خبرنگاران اجازه پوشش دادرسي‌ها را پيدا نکرده‌اند.
شوراي نظامي ميانمار همچنين سوچي را متهم به گرفتن طلا به صورت غيرقانوني و نقض يک قانون اسرار محرمانه مربوط به دوره استعمار کرده اما اين اتهامات او هنوز در دادگاه مورد بررسي قرار نگرفته‌اند.
دولت وابسته به حزب او موسوم به "ليگ ملي براي دموکراسي" در جريان مناقشات مربوط به انتخابات ۲۰۲۰ بعد از متهم شدن از سوي ارتش ميانمار به تقلب در انتخابات از قدرت خلع شد.
بر اساس اعلام يک گروه ناظر محلي اعتراضات بعد از کودتاي اول فوريه ميانمار تا کنون بيش از ۱۱۰۰ کشته بر جاي گذاشته و منجر به دستگير شدن بالغ بر ۸۰۰۰ تن شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar