فارس/ يک روزنامه آمريکايي در يادداشتي اذعان کرد حزب‌الله با ايفاي نقش منجي ملي در لبنان، توانست آمريکا را شکست دهد.

روزنامه آمريکايي «نيويورک تايمز» در يادداشتي نوشت، حزب‌لله لبنان توانست در رقابت با آمريکا پيروز شود.

در اين يادداشت آمده است: «گروه شبه‌نظامي حزب‌الله لبنان روز پنجشنبه اعلام کرد يک ميليون گالن گازوئيل از طريق مرزهاي سوريه به اين کشور وارد کرده است».

نيويورک‌تايمز مي‌نويسد، لبناني‌ها «خشمگين کردن آمريکا از يک‌سو و تأمين نيازهاي مبرم کشوري که به‌خاطر کمبود سوخت تقريباً فلج شده است را جشن گرفتند».

در ادامه اين يادداشت آمده است، در حالي که لبنان از يکي از بدترين فروپاشي‌هاي اقتصادي تاريخ معاصر رنج مي‌برد، حزب‌الله توانسته است در نقش يک منجي ملي ظاهر شده و به ميداني گام بگذارد که دولت لبنان و حاميان غربي‌اش در آن شکست خورده بودند.

نيويورک تايمز مي‌افزايد، حين ورود کاميون‌هاي سوخت به لبنان، طرفداران حزب‌الله در دو سوي خيابان‌ها به صف شدند، پرچم‌هاي حزب‌الله را به احتزاز درآوردند، سرودهاي قهرمانانه خوانند، شيريني پخش کردند و آسمان را نور افشاني کردند.

به نوشته اين روزنامه، مقامات حزب‌الله گفته‌اند اين اولين محموله از سيزده ميليون گالن سوختي است که قرار است وارد اين کشور شود و اين مسئله از يک سو شدت بحران در لبنان و از يک سو ناتواني دولت در برطرف کردن آن را به نمايش مي‌گذارد.

نيويورک‌تايمز در يادداشت خود آورده است: «خريد نفت از ايران ناقض تحريم‌هاي آمريکا است اما مشخص نيست که آيا آمريکايي‌ها بر روي اين مسئله دست بگذارند. علاوه بر اين، آمريکا حزب‌الله را گروهي تروريستي اعلام کرده و عملاً تحت تحريم‌هاي واشنگتن قرار دارد. گرچه اين گروه بخشي از دولت لبنان را تشکيل داده است اما به نظر مي‌رسد عملکرد مستقلي دارد».

اين روزنامه مي‌نويسد با اينکه سفارت آمريکا در لبنان روز پنجشنبه از اظهارنظر در اين‌باره امتناع کرد، اما «دوروتي شيا» سفير آمريکا در لبنان چندي پيش به «العربيه انگليسي» گفته است: «فکر نمي‌کنم اگر کسي بتواند به بيمارستان‌هاي نيازمند سوخت برساند، ديگران عليه او دست به شمشير ببرند».

نيويورک تايمز با اشاره به ورود کاميون‌هاي حامل سوخت به لبنان بدون مواجهه با گشت مرزي يا ببازرسي، به نقل از يک فرمانده بازنشسته لبناني مي‌نويسد: «کشور با بحراني جدي مواجه است و دولت نمي‌تواند اهميتي دهد که کاميون‌ها قانوني وارد شده‌اند يا غيرقانوني. ما در وضعيت اضطراري هستيم».

در ادامه اين يادداشت آمده است: «بحران سوخت، اين تقابل را ميان حزب‌الله و متحدانش در برابر ايالات متحده به نمايش گذاشت که چه کسي مي‌تواند سريع‌تر رنج‌هاي مردم لبنان را تسکين دهد. رقابتي که حداقل براي امروز، حزب‌الله در آن پيروز شده است».

نيويورک تايمز مي‌نويسد، حزب‌الله آمريکا را بابت بحران اقتصادي لبنان مقصر مي‌داند و اين کشور را به محاصره کردن لبنان متهم کرده است. اکنون با ورود تانکرهاي حامل سوخت به لبنان، شعار قهرمانانه «شکست محاصره آمريکا» از سوي حزب‌الله، به احتمال زياد در ميان لبناني‌ها مورد پذيرش واقع خواهد شد.

در اين يادداشت آمده است، پس از اعلام اين پيروزي توسط «سيد حسن نصرالله» دبيرکل حزب‌الله لبنان، سفير آمريکا در لبنان از دنبال کردن طرحي خبر داد که گاز طبيعي مصر را از طريق اردن و سوريه به لبنان خواهد رساند. نمايندگاني از لبنان در ماه جاري ميلادي به دمش سفر کردند تا اين طرح را به بحث بگذارند اما جزئيات آن همچنان مبهم است. در حالي که آمريکا تقريباً هر فرد صاحب کسب‌وکاري را در سوريه مورد تحريم قرار داده است، اين طرح چالشي جديد براي واشنگتن خواهد بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar