تسنيم/ رئيس جمهور تاجيکستان با تاکيد بر اينکه نظام سياسي افغانستان بايد مبتني بر خواست مردم اين کشور باشد، خواستار ايجاد يک دولت فراگير در افغانستان شد.
«امامعلي رحمان» رئيس جمهور تاجيکستان در نشست سران سازمان همکاري شانگهاي گفت که دوشنبه خواستار تشکيل يک دولت فراگير در افغانستان است و هشدار داد که ايجاد هرنوع نظام سياسي بدون در نظر گرفتن افکار عمومي مي‌تواند نتايج غيرقابل پيش‌بيني در پي داشته باشد.
رئيس جمهور تاجيکستان که در نشست شوراي سران کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي در شهر دوشنبه صحبت مي‌کرد، بار ديگر از جامعه بين‌المللي به ويژه سازمان ملل و کميته بين‌المللي صليب سرخ درخواست کرد تا به افغانستان و مردم منطقه پنجشير کمک‌هاي فوري ارائه دهند.
رحمان افزود: نظام سياسي در افغانستان بايد بر اساس ميل و اراده مردم باشد، بدون هيچ دخالتي از کشورهاي خارجي و ديکته کردن نوعي ساختار سياسي.
وي همچنين تصريح کرد که تشکيل دولت بدون حضور همه گروه‌ها مي‌تواند وضعيت را بدتر کند؛ اين حق مردم افغانستان است که دولت خود را تعيين کنند.
به گزارش خبرگزاري دولتي تاجيکستان (خاور)، رحمان در رابطه به تامين امنيت منطقه خاطرنشان کرد که تروريسم بين‌المللي، افراطگرايي، جدايي طلبي، جنايت‌هاي سازمان يافته فراملي، از جمله قاچاق مواد مخدر، جرايم سايبري همچنان تهديدات اصلي براي امنيت در منطقه سازمان همکاري شانگهاي هستند.
نشست شانگهاي امروز (جمعه 26 شهريور) با حضور آنلاين و فيزيکي سران دائم و ناظر اين سازمان و در غيبت نماينده افغانستان برگزار شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar