فارس/ وزارت امور خارجه اندونزي در بيانيه‌اي درخصوص تلاش استراليا براي دستيابي به زيردريايي اتمي و تأثير اين اقدام بر صلح و ثبات منطقه ابراز نگراني کرد.
به نوشته خبرگزاري «رويترز»، وزارت امور خارجه اندونزي در بيانيه‌اي نوشت، معاهده همکاري آمريکا، انگليس و استراليا موجب شده جاکارتا «نگراني‌هاي عميقي درخصوص تداوم رقابت تسليحاتي و قدرت‌نمايي در منطقه» داشته باشد.
در اين بيانيه از استراليا خواسته شده نسبت به تعهدات خود در قبال صلح و ثبات در حوزه اقيانوس هند و آرام پايبند بوده و به قوانين بين‌المللي احترام بگذارد.
«اسکات موريسون» نخست‌وزير استراليا امروز (جمعه) در مصاحبه‌اي گفت، پيش‌تر وزراي امور خارجه و دفاع اندونزي درخصوص اين طرح مطلع شده‌اند و او قصد دارد در اين‌باره با «جوکو ويدودو» رئيس جمهور اندونزي گفت‌وگو کند.
سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا بامداد امروز (پنجشنبه) توافقنامه همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام امضا کردند. برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.
بايدن طي سخنراني در مراسم امضا و اعلام اين معاهده گفت:‌ «مشارکت دفاعي با بريتانيا و استراليا، سرمايه‌گذاري در اتحادها و نوسازي آنها براي مقابله با تهديدها است و به حفظ توانايي‌هاي نظامي کمک مي‌کند».
رئيس‌جمهور آمريکا با بيان اينکه فرانسه نيز يکي از شرکاي اصلي اين گروه سه‌جانبه در منطقه هند و اقيانوس آرام است، خبر داد:‌ «ما به استراليا در ساخت زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهيم کرد».
«اسکات موريسون» نخست‌وزير استراليا نيز طي اظهاراتي گفت، زيردريايي اتمي مذکور در جريان همکاري نزديک بين سه کشور در شهر «آدلايد» توليد خواهند شد.
برخي رسانه‌ها و تحليلگران، هدف اصلي و پنهان از تشکيل اين معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چين در شرق آسيا و ديگر مناطق جهان دانسته و تحليل مي‌کنند که اين اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهاي متحدش را در پي داشته باشد.
روز گذشته (پنجشنبه) «ژائو ليجيان» سخنگوي وزارت امور خارجه چين نيز در واکنشي گفت: «همکاري ميان ايالات متحده، انگليس و استراليا در زمينه زيردريايي‌هاي اتمي، به طور جدي صلح و ثبات منطقه را تضعيف، رقابت تسليحاتي را تشديد و تلاش‌هاي بين‌المللي در زمينه عدم گسترش سلاح‌هاي اتمي را تضعيف کرد».
اين مقام چيني افزود: «صادرات فناوري به‌شدت حساس زيردريايي‌هاي اتمي به استراليا توسط ايالات متحده و انگليس يک‌بار ديگر ثابت مي‌کند که آن‌ها از صادرات اتمي خود به‌عنوان ابزاري براي بازي‌هاي ژئوپولتيک و اتخاذ استانداردهاي دوگانه استفاده مي‌کنند».
ليجيان متذکر شد: «اين اقدامات به‌شدت غيرمسئولانه هستند. استراليا به‌عنوان يک کشور فاقد سلاح اتمي تحت معاهده منع گسترش سلاح‌هاي اتمي (NPT) و عضو معاهده منطقه عاري از سلاح اتمي در جنوب اقيانوس آرام، اکنون فناوري زيردريايي‌هاي اتمي داراي ارزش راهبردي و نظامي را وارد مي‌کند».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar