ايرنا/ ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه بر لزوم هماهنگي مواضع کشورهاي عضو سازمان همکاري شانگهاي و پيمان امنيت جمعي در مورد به رسميت شناختن دولت طالبان تاکيد کرد و گفت: دولت موقت در افغانستان را نمي توان نماينده اين کشور ناميد، اما کار کردن با آنها ضروري است.
به گزارش دفتر مطبوعاتي کاخ کرملين، پوتين روز جمعه در نشست مشترک سران کشورهاي عضو سازمان پيمان امنيت جمعي و سازمان همکاري شانگهاي در دوشنبه گفت: در مورد به رسميت شناختن دولت افغانستان با اشخاصي که مي گويند بايد مواضع خود را در اين مساله هماهنگ کنيم، موافق هستم. 
وي افزود: اظهارات شرکاي ما (سران کشورهاي عضو سازمان پيمان امنيت جمعي و سازمان همکاري شانگهاي) حاکي از آن است که کشورهاي ما رويکردهاي مشابه در مورد واکنش به تهديدها از افغانستان دارند. 
پوتين گفت: نيروهاي غربي با خروج از افغانستان مسائل بزرگي را در اين کشور برجاي گذاشتند که شامل تهديد تروريسم، قاچاق مواد مخدر، تبهکاري سازمان يافته و افراط گرايي مذهبي مي شود.

زرادخانه بزرگ سلاح هاي غربي در افغانستان

رئيس جمهوري روسيه گفت: غرب با ترک سرزمين افغانستان، زرادخانه بزرگي از سلاح هاي پيشرفته و ادوات و تجهيزات جنگي و انواع مهمات در آن کشور برجاي گذاشت. 
وي افزود: تنها چيزي که گروه طالبان پس از حضور بيست ساله ائتلاف غربي در افغانستان بدست اورد، مجموعه بزرگي از سلاح هاي پيشرفته بود و در اين مساله هيچ نکته خوبي وجود ندارد.

روسيه از کنفرانس کمک کنندگان به افغانستان حمايت مي کند

پوتين در بخش ديگري از سخنان خود گفت: گروه طالبان بازسازي زيرساخت هاي افغانستان را هدف مهم مي داند اما همه در افغانستان مي دانند که  اين گروه نمي تواند چنين کاري را بکند. 
وي افزود: به همين دليل روسيه از ايده برگزاري کنفرانس بين المللي کمک کنندگان به افغانستان تحت نظارت سازمان ملل حمايت مي کند. 
پوتين خاطرنشان کرد: اقتصاد افغانستان در کل در وضعيت بسيار دشواري قرار دارد و همه منابع مالي اين کشور واقع در کشورهاي ديگر راکد شده است.
به گفته وي، نيمي از مردم افغانستان نياز به کمک هاي انساني دارند. اين نگراني وجود دارد که عدم وجود پول در خزانه افغانستان، آنها را وادار به  قاچاق مواد مخدر و سلاح کند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar