فارس/ سخنگوي نيروهاي مسلح يمن ضمن اعلام جزئيات چند عمليات بزرگ ارتش اين کشور، از انجام ده‌ها عمليات موفقيت‌آميز موشکي و پهپادي در خاک عربستان سعودي خبر داد.
سرتيپ «يحيي سريع»‌ سخنگوي نيروهاي مسلح يمن، بعدازظهر امروز (جمعه)،‌ در کنفرانسي مطبوعاتي جزئيات مربوط عمليات «البأس الشديد» (شجاعت سخت)‌ را اعلام کرد.
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن ابتدا اعلام کرد که عمليات نظامي منحصربه‌فرد ارتش يمن در استان مأرب منجر به آزادسازي مناطق گسترده‌اي شده است.
يحيي سريع ادامه داد، عمليات نظامي در استان مأرب چند ماه به طول انجاميده؛ اما اهداف مورد نظر محقق شده‌اند به‌نحوي که اين عمليات‌ها منجر به آزادسازي مناطق وسيعي در اين استان شده و مزدوران از مناطق مذکور بيرون رانده‌ شده‌اند.
سريع اضافه کرد: «با حمله چندجانبه، نيروهاي ما مرحله جديدي از  آزادسازي خاک يمن از دست متهاجمان و اشغالگران را آغاز کرده‌اند. نيروهاي مسلح ما مسيرهاي جديدي را بازگشايي کردند و متناسب با جغرافياي نظامي تاکتيک‌هاي خاصي را دنبال کردند».
وي همچنين افزود: «يگان پهپادي و موشکي ده‌ها عمليات نظامي موفقيت‌آميز انجام داده است که ۱۲۸ مورد آن در داخل خاک يمن و ۳۳ عمليات ديگر در عمق خاک عربستان سعودي انجام شده است. نيروهاي ما در اين عمليات‌ها از موشک‌هاي "بدر"، ‌"نکال"، "قاصم"،  "ذوالفقار" و "قدس ۲" استفاده کرده‌اند».
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن اعلام کرد: «يگاه پهپادي، ۳۱۹ عمليات انجام داد که ۱۳۶ مورد آن،‌ دشمن را خاک کشورش هدف قرار داد و ۱۸۳ عمليات ديگر در خاک يمن انجام شد».
سرتيپ يحيي سريع همچنين بيان کرد که مجاهدان يمني، يگان‌هاي مهندسي و ضدزره و يگان خودروهاي زرهي نقش کليدي را در اين نبرد ايفا کردند.
او همچنين خبر داد که ائتلاف سعودي در جريان اين عمليات‌ها صدها حمله هوايي در خاک يمن انجام داده است به‌نحوي که ارتش يمن ۳۲۹۰ مورد از اين حملات هوايي را رصد کرده که باهدف جلوگيري از پيشروي نيروهاي يمن و هدف قرار دادن غيرنظاميان انجام شد.
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن همچنين با اشاره به اينکه ارتش اين کشور موفق شده مقادير زيادي تجهيزات نظامي از دشمن به غنيمت بگيرد، اعلام کرد که تلفات جاني وارد شده به دشمن در اين عمليات ۳۰۰۰ کشته، ۱۲۴۰۰ زخمي و ۵۵۰ اسير بوده است.

مناطق جديد آزادشده در مأرب

سرتيپ يحيي سريع در پايان اعلام کرد که نيروهاي يمني توانسته‌اند حدود ۱۶۰۰ کيلومتر مربع را در جريان عمليات «البأس الشديد» آزاد کنند که از جمله مهم‌ترين نتايج اين عمليات، آزادسازي پايگاه «ماس» بزرگترين پايگاه نظامي دشمن در سال‌هاي گذشته بوده است.
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن، روز شنبه هفته جاري نيز از آزادسازي ناحيه «رحبه» و «ماهليه» در استان مأرب در قالب مرحله سوم عمليات «النصر المبين» خبر داده بود.
سخنگوي نيروهاي مسلح يمن  در ارتباط با عمليات النصر المبين اعلام کرده بود که «نيروهاي نظامي ما به منظور آزادسازي و پاکسازي ناحيه رحبه و ماهليه، از چند مسير و با همکاري اهالي آزاده مأرب يک عمليات را آغاز کرد. نظاميان ما تنها پس از چند ساعت پيشروي بسيار خوبي به سمت مرکز ناحيه رحبه داشتند».
نبرد آزادسازي استان مهم مأرب در شرق استان صنعاء از سال گذشته ميلادي آغاز شده و بيشتر مناطق و شهرهاي آن تحت کنترل نيروهاي صنعاء درآمده است. 
مأرب جزء آن دسته استان‌هاي يمن است که از منابع طبيعي مثل نفت و گاز برخوردار است. نبردها از ماه‌هاي فوريه و مارس گذشته در اين استان (بهمن و اسفند سال گذشته) رو به شدت گذاشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar