فارس/ فرمانده اطلاعات ارتش انگليس گفت در پي توافق کشورش با استراليا و آمريکا، قصد دارد جاسوس‌هاي بيشتري به حوزه اقيانوس هند و آرام اعزام کند.
به نوشته خبرگزاري «اسپوتنيک»، «جيم هاکنهال» فرمانده اطلاعات ارتش انگليس گفت، ارتش اين کشور «به‌طور فعالانه در حال استخدام» جاسوسان جديد و اعزام فوري آن‌ها به آسيا است.
اين مقام ارتش انگليس افزود، او اکنون در حال استخدام نيروهاي نظامي با توانايي صحبت کردن به زبان ژاپني است تا بعدتر بتوان از آن‌ها به عنوان مأمور اطلاعاتي استفاده کرد.
هاکنهال درباره علت اين اقدام گفت:‌ «زيرا فکر مي‌کنم اين اقدام راهي کوتاه‌تر از آموزش زبان ژاپني به مأموران اطلاعاتي فعلي است».
فرمانده اطلاعات ارتش انگليس افزود: «تلاش ما اين است که براي انجام اين کار به نحوي از قوه خلاقيت خود استفاده کنيم و اميدوارم چنين افرادي امسال يا نهايتاً سال آينده براي اعزام در دسترس باشند».
سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا بامداد پنجشنبه توافقنامه همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام امضا کردند. برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.
بايدن طي سخنراني در مراسم امضا و اعلام اين معاهده گفت:‌ «مشارکت دفاعي با بريتانيا و استراليا، سرمايه‌گذاري در اتحادها و نوسازي آنها براي مقابله با تهديدها است و به حفظ توانايي‌هاي نظامي کمک مي‌کند».
رئيس‌جمهور آمريکا با بيان اينکه فرانسه نيز يکي از شرکاي اصلي اين گروه سه‌جانبه در منطقه هند و اقيانوس آرام است، خبر داد:‌ «ما به استراليا در ساخت زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهيم کرد».
«اسکات موريسون» نخست‌وزير استراليا نيز طي اظهاراتي گفت، زيردريايي اتمي مذکور در جريان همکاري نزديک بين سه کشور در شهر «آدلايد» توليد خواهند شد.
برخي رسانه‌ها و تحليلگران، هدف اصلي و پنهان از تشکيل اين معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چين در شرق آسيا و ديگر مناطق جهان دانسته و تحليل مي‌کنند که اين اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهاي متحدش را در پي داشته باشد.
تاکنون کشورهاي مختلفي از جمله چين، اندونزي و روسيه، درخصوص تبعات اين معاهده براي صلح و ثبات منطقه هشدار داده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar