فارس/ «لويد آستين»، وزير دفاع آمريکا درخواست استقرار ۱۰۰ نيروي گارد ملي براي محافظت از ساختمان کنگره در آستانه برگزاري يک راه‌پيمايي در حمايت از شورش‌ مرگبار ۶ ژانويه را تأييد کرده است.
يک سخنگوي پنتاگون گفته اين نيروها در بيرون از واشنگتن دي‌سي مستقر خواهند بود و تنها بعد از به پايان رسيدن ظرفيت نيروهاي انتظامي در سطح محلي، ايالتي و فدرال مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
وزارت دفاع آمريکا پيش از اين اعلام کرد پليس کنگره از پنتاگون خواسته در آستانه تجمع طرفداران ترامپ در واشنگتن که قرار است روز شنبه ۲۷ شهريور برگزار شود، پرسنل نظامي در اختيار آن‌ها قرار دهد.
«جان کربي» سخنگوي پنتاگون گفت که اين وزارتخانه درخواستي از پليس کنگره براي کمک در خصوص اعتراضات برنامه‌ريزي شده آخر هفته دريافت کرده است.
به گزارش وبگاه خبري «هيل» وابسته به کنگره آمريکا، وي درباره اين درخواست توضيح بيشتري نداد و گفت اين سياست معمول وزارت دفاع آمريکاست که اجازه دهد طرفي که درخواست کمک کرده در خصوص جزئيات آن صحبت کند.
کربي افزود که مقامات پنتاگون در حال تجزيه و تحليل اين درخواست هستند و «اگر بتوان آن را تأييد و پشتيباني کرد، ما اين کار را انجام مي‌دهيم.»
طبق اين گزارش، مقامات امنيتي و رهبران کنگره در حال اطمينان از اين هستند که تجمع روز شنبه آن‌ها را غافلگير نکند و حوادث روز ششم ژانويه ۲۰۲۱ تکرار نشود. 
پليس کنگره همچنين دوربين‌هاي امنيتي موقت با فناوري پيشرفته را نصب کرده تا بتواند ديد وسيع‌تري از محوطه کاپيتول داشته باشد.
کربي در پاسخ به اين پرسش که پليس کنگره چه تعداد پرسنل درخواست کرده و چه وظايفي را برعهده خواهند داشت، فقط به اين اشاره کرد که اين يک درخواست بيش از حد نيست. وي گفت: بحث از تعداد زياد و قابليت خاصي نيست و فکر مي‌کنم بيشتر در قالب حمايت نيروي انساني است.
گارد ملي قبلاً در تأمين امنيت کنگره در روز حمله مرگبار ششم ژانويه و پس از آن مشارکت داشت و ده‌ها تن از نيروهاي گارد ملي در آن روز براي کمک به تامين امنيت کنگره و عقب راندن هواداران ترامپ حضور داشتند.
همچنين «تام مانگر» رئيس نيروي پليس کنگره آمريکا بامداد سه‌شنبه اعلام کرد که حصارهاي امنيتي موقت اطراف ساختمان کنگره را زودتر از زماني که طرفداران ترامپ قرار است مقابل اين مجموعه تظاهرات کنند، برپا مي‌کنند.
پيش از اين، سه منبع آگاه گفته بودند گروه‌هاي افراطي راست‌گرا قصد دارند در تاريخ ۱۸ سپتامبر مقابل کنگره آمريکا و در حمايت از حدود ۶۰۰ نفري که قرار است به جرم حمله به کنگره در تاريخ ششم ژانويه محاکمه شوند، تظاهرات کنند.
ششم ژانويه (۱۷ دي) کنگره آمريکا در حال شمارش آراي مجمع گزينندگان (الکترال کالج) براي تاييد نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمريکايي به نتيجه رأي‌گيري در ايالت آريزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آميز برگزار کنند.
حاميان ترامپ اما در جمعيت بسيار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگير شدن با نيروهاي امنيتي، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌هاي مختلف آن باز کردند. در جريان اين حمله، پنج نفر از جمله يک نيروي پليس کشته شدند. 
حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمريکا استيضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با اين حال محاکمه ترامپ در مجلس سناي آمريکا با مخالفت جمهوري‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar