ايرنا/ شوراي امنيت سازمان ملل متحد روز جمعه به وقت محلي به اتفاق آرا ماموريت نمايندگي سازمان ملل متحد در افغانستان (يوناما) را براي مدت شش ماه تمديد کرد.
براساس مصوبه شوراي امنيت سازمان ملل ماموريت نمايندگي اين سازمان (يوناما) در افغانستان تا تاريخ ۱۷ مارس ۲۰۲۲ تمديد شد.
در قطعنامه امروز شوراي امنيت سازمان ملل  بر نقش مهمي که سازمان ملل در ترويج صلح و ثبات در افغانستان ايفا مي کند، تاکيد شده است.
شوراي امنيت سازمان ملل همچنين بر تعهد مستحکم خود به حاکميت، استقلال، تماميت ارضي و وحدت ملي افغانستان و همچنين حمايت مستمر از مردم اين کشور تاکيد کرد
در قطعنامه  شوراي امنيت سازمان ملل  علاوه بر اين، بر اهميت ايجاد يک دولت فراگير، مشارکت کامل، برابر و معنادار زنان، رعايت حقوق بشر از جمله براي زنان، کودکان و اقليت ها تاکيد شده است.
شوراي امنيت سازمان ملل در قطعنامه امروز خود همچنين بر اهميت مبارزه با تروريسم در افغانستان تاکيد کرد.
يوناما يا هيات معاونت ملل متحد در افغانستان مجموعه و ائتلاف سياسي است که در سال ۲۰۰۲ از طرف شوراي امنيت به درخواست دولت افغانستان شکل گرفت.
هدف اين مجموعه کمک به دولت و مردم افغانستان براي تثبيت صلح پايدار در اين کشور است.
فيليپو گراندي کميسر عالي پناهندگان سازمان ملل متحد با بيان اينکه افغانستان نياز به حمايت فوري جامعه جهاني دارد، نسبت به پيامدهاي جهاني بحران انساني در اين کشور هشدار داد.
وي افزود: در صورت فروپاشي خدمات عمومي و شرايط اقتصادي در افغانستان، ما شاهد رنج، بي ثباتي و آوارگي بيشتر در داخل و خارج از افغانستان خواهيم بود.
کميسر عالي پناهندگان سازمان ملل متحد اضافه کرد جامعه جهاني بايد براي جلوگيري از وقوع بحران انساني به مراتب بزرگتر که نه تنها پيامدهاي منطقه اي بلکه جهاني نيز خواهد داشت، با افغانستان وارد گفتگو شود.
گراندي گفت حتي پيش از به قدرت رسيدن طالبان در افغانستان، بيش از ۱۸ ميليون افغان يا به عبارت ديگر نيمي از جمعيت اين کشور نيازمند کمک هاي بشردوستانه بودند.
آمريکا پس از به قدرت رسيدن طالبان، تقريبا ۹ ميليارد دلار از دارايي‌هاي خارجي دولت افغانستان را مسدود کرد. واشنگتن و متحدانش در حالي که دولت طالبان را به رسميت نشناخته‌اند، از آزاد کردن اين دارايي خودداري کرده‌اند.

 
 
  
  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar