باشگاه خبرنگاران/ وزير دفاع هلند به دليل عدم کنترل و مديريت کافي بر خروج مطمئن نيروهاي هلندي از افغانستان از سمت خود استعفا کرد.
 به گزارش فرانس ۲۴، «آنک بيجلولد» وزير دفاع هلند به دليل عدم کنترل مناسب خروج نيروها و عوامل همکار اين کشور از افغانستان از مقام خود کناره‌گيري کرد.
او در ابتدا از استعفا سرباز زد، اما پس از آنکه پارلمان هلند او را محکوم به سرگرداني ده‌ها مترجم هلندي در افغانستان دانست، استعفاي خود را ارائه کرد.
بيجلولد در سخناني در ميان جمعي از خبرنگاران در وزارت دفاع هلند گفت: «من به حزب خود و نخست ‌وزير هلند اعلام کردم که استعفاي من را به اطلاع پادشاه هلند برساند. من قصد ندارم مانعي بر سر راه ديگر همکاراني باشم که سعي در خروج نيروهايمان از افغانستان دارند.»
شب گذشته نيز «سيگريد کاگ» وزير امور خارجه هلند پس از آنکه اکثريت پارلمان اين کشور روش اداره امور مربوط به تخليه افغانستان توسط او را نامناسب ارزيابي کردند، از سمت خود استعفا کرد.
ده‌ها هزار شهروند غيرافغان و افغان که براي سازمان‌هاي بين‌المللي کار مي‌کردند، ماه گذشته از افغانستان خارج شدند؛ اما به خاطر خروج بي‌نظم و نابسامان، بسياري از افراد همچنان در اين کشور مانده و نتوانستند خارج شوند.
در عين حال، صد‌ها شهروند هلند که بسياري از آن‌ها اصالتا افغان هستند، نتوانستند اين کشور را ترک کنند. اين امر انتقادات زيادي را در هلند برانگيخته است.
خروج شتاب‌زده و زودتر از برنامه آمريکا از افغانستان و عدم هماهنگي واشنگتن با ساير کشور‌هاي عضو ناتو، متحدان اروپايي آمريکا را نسبت به اتکاي امنيتي به واشنگتن بيش از گذشته مردد کرده است. اروپايي‌ها همچنين پس از اقدام اخير آمريکا مبني بر دور زدن فرانسه در قرارداد دريايي با استراليا، به فکر تجديد نظر در همکاري‌هاي اقتصادي با واشنگتن افتاده‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar