فارس/ در حالي که آمريکا سامانه‌هاي دفاع موشکي خود را از عربستان خارج کرده، يونان به عربستان سامانه دفاع موشکي پاتريوت قرض داد.

 همزمان با اقدام آمريکا در خارج کردن سامانه‌هاي دفاع موشکي، تجهيزات و نظاميان خود از عربستان سعودي و برخي مناطق ديگر در غرب آسيا، «کانستيندنوس فلوروس» رئيس ستاد مشترک ارتش از ارسال سامانه دفاع موشکي «پاتريوت» خود به عربستان سعودي خبر داد.

رئيس ستاد مشترک ارتش يونان در پيامي در توييتر تصاوير ارسال سامانه‌هاي پاتريوت و نيروهاي يوناني براي راه‌اندازي اين سامانه‌ها به عربستان سعودي را منتشر کرد.

فلوروس گفت که ماموريت سامانه ارسالي به عربستان سعودي براي حفاظت از صلح و ثبات به خصوص در منطقه خاورميانه است. بر اساس توافقي که در ماه اوريل گذشته ميان يونان و عربستان سعودي به امضا رسيد، آتن به صورت قرضي سامانه دفاع موشکي پاتريوت را به عربستان مي‌دهد.

در حالي که عربستان سعودي براي حفاظت از تاسيسات نفتي و حياتي خود از حملات موشکي به سامانه‌هاي دفاعي پاتريوت وابسته است، «لويد آستين» وزير دفاع آمريکا به نظاميان اين کشور دستور داده بود که از ابتداي تابستان اين سامانه‌ها را از عربستان سعودي خارج کنند.

ايالات متحده آمريکا در هفته‌هاي اخير و در پي تشديد عمليات‌ پهپادي نيروهاي يمني عليه اهداف سعودي، يکي از پيشرفته‌ترين سامانه دفاع موشکي و همچنين سامانه‌هاي پاتريوت را از عربستان خارج کرده است.

خبرگزاري آسوشيتدپرس با انتشار يک تصوير ماهواره‌اي که توسط شرکت سهامي خاص آمريکايي «پلانت لبز» تهيه شده است، گزارش کرد که اين يک تصوير از منطقه‌اي از پايگاه هوايي شاهزاده سلطان در عربستان سعودي گرفته شده است که زماني سامانه‌هاي دفاع موشکي پاتريوت با سامانه پيشرفته ضدموشکي «تاد» در آن جا مستقر شده بود و روز جمعه ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۱ (۱۹ شهريورماه) خالي شده بود.

آسوشيتدپرس ادامه داد که ايالات متحده پيشرفته‌ترين سامانه دفاع موشکي و سامانه‌هاي دفاع موشکي پاتريوت را در هفته‌هاي اخير از عربستان سعودي خارج کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar