فارس/ منابع خبري بامداد شنبه گزارش دادند فرانسه در ادامه مناقشه‌هاي اخير با آمريکا و استراليا پس از توافق اين دو کشور بر سر ساخت زيردريايي، سفيرانش را از اين دو کشور براي مشورت فراخوانده است.

فرانسه در ادامه کشمکش‌ها بر سر قرارداد نظامي اخير ميان آمريکا و استراليا سفيرانش در اين دو کشور را براي مشورت فراخواند.

فرانسه همچنين روز جمعه در اعتراض به اعلام توافق همکاري دفاعي جديد ميان آمريکا، انگليس و استراليا جشني مشترک با آمريکا را که قرار بود در سفارت فرانسه در واشنگتن برگزار شود لغو کرده بود.

اين جشن به مناسبت يادبود دويست و چهلمين سالگرد نبرد «کيپ» قرار بود روز جمعه در سفارت فرانسه برگزار شود. همچنين بخشي از اين جشن قرار بود در بندر مريلند آمريکا انجام شود.

سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا بامداد روز پنجشنبه يک توافقنامه براي همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام امضا کردند. برنامه زيردريايي‌هاي اتمي استراليا اولين پروژه بزرگ اين توافق خواهد بود. در چارچوب اين معاهده به استراليا براي دستيابي به زيردريايي‌هاي اتمي کمک خواهد شد.

برخي رسانه‌ها و تحليلگران، هدف اصلي و پنهان از تشکيل اين معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چين در شرق آسيا و ديگر مناطق جهان دانسته و تحليل مي‌کنند که اين اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهاي متحدش را در پي داشته باشد.

در اين ميان، «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه نيز از تصميم استراليا در خصوص ترک توافق ۹۰ ميليارد دلاري زيردريايي با اين شرکت فرانسوي به‌شدت انتقاد کرد.

لودريان گفت: «اين واقعاً خنجر از پشت است. ما با استراليا رابطه مبتني اعتماد برقرار کرده‌ايم. اين اعتماد تضعيف شده است. و امروز من از فسخ اين قرارداد عصباني هستم».

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar