مهر/ کاخ سفيد درباره اقدام دولت پاريس مبني بر فراخواندن و خارج کردن سفير خود از آمريکا، ابراز تاسف کرد.

به نقل از رويترز، يک مقام کاخ سفيد اعلام کرد که آمريکا از تصميم فرانسه براي فراخواندن سفير خود از واشنگتن متاسف است و طي روزهاي آينده به حل اختلافات بين دو کشور ادامه خواهد داد.

پيشتر و همزمان با تشديد تنش در روابط فرانسه و آمريکا، پاريس اقدام به فراخواندن سفيرش از واشنگتن کرده و سفير خود از پايتخت آمريکا را خارج کرده بود.

فرانسه همچنين در اقدامي اعتراضي، سفير خود از استراليا را نيز به پاريس فراخوانده است.

علت اين اقدام دولت فرانسه، نارضايتي آشکار اين کشور از امضاي توافقنامه همکاري سه جانبه ميان انگليس، آمريکا و استراليا که به لغو قرارداد ۹۰ ميلياردي يک شرکت فرانسوي با دولت استراليا براي ساخت زيردريايي منتهي شد، عنوان شده است.

بنا به گزارش روزنامه نيويورک تايمز، مقامات فرانسه بارها تلاش کرده اند که اين موضوع را با «آنتوني بلينکن» وزير خارجه آمريکا و «جيک ساليوان» مشاور امنيت ملي مطرح کنند اما در نهايت، اين درخواست‌ها رد شدند.

گفتني است، «ژان ايو لودريان» وزير امور خارجه فرانسه در اعتراض به تصميم کانبرا براي پيوستن به اين توافقنامه و لغو قرارداد خود با شرکت فرانسوي براي ساخت زيردريايي گفته بود: مثل اين بود که از پشت خنجر بزنيد. ما بر پايه صداقت با استراليا رابطه برقرار کرده ايم حال آنکه اين اعتماد خدشه دار شده است. من امروز از خاتمه يافتن اين توافق عصباني هستم.

وي همچنين گفته بود که از استراليا و آمريکا بابت اين اقدام توضيح خواهد خواست.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar