ايسنا/ نخست وزير لبنان تأکيد کرد که مأموريت اصلي دولتش توقف فروپاشي لبنان است.

نجيب ميقاتي، نخست وزير لبنان در مصاحبه با سي‌ان‌ان گفت: مأموريت اصلي دولت توقف فروپاشي لبنان و هدايت کشور به مسير حل پرونده‌هاي اقتصادي، مالي و حياتي است.

وي افزود: از زمان تشکيل دولت تاکنون شاهد نوعي بهبود نسبي بودم؛ چراکه ظرف هفت روز با صندوق بين المللي پول ارتباط برقرار کرديم و مشکل برق را مطرح کرده و پيشنهادهاي مناسبي براي حل مشکل دريافت کرديم. همچنين با رئيس سازمان جهاني بهداشت ديدار کردم که او آمادگي اين سازمان براي حمايت از بخش بهداشت در لبنان و تشويق کشورهاي اهداکننده براي کمک رساني را اعلام کرد. مسئله به زمان بستگي دارد و متأسفانه لبنان با چالش‌هاي بزرگي از جمله بحران مالي و اقتصادي و پيامدهاي انفجار بندر بيروت و کرونا مواجه است.

وي گفت: وضعيت لبنان شبيه بيماري وخيم الحال است که منتظر ورود به بخش حالت فوق العاده در بيمارستان و بعد اتاق جراحي و بعد بخش مراقبت‌هاي ويژه و بعد دوره‌اي نقاهت است تا بتواند سرپا بايستد. متأسفانه کشور ما همچنان در مقابل درب بخش وضعيتهاي فوق العاده بيمارستان در مرحله انتظار است. اوضاع کشور ظرف هشت ماه نمي‌تواند بهبود يابد. از نظر قانون اساسي اين عمر دولت ماست چراکه دولت بعد از انتخابات پارلماني استعفا مي‌دهد. پرونده‌هاي مهم پيش روي دولت ما بهبود وضعيت انرژي، برق، بحران سوخت، تأمين دارو و حل بخش دولتي و خصوصي و تربيتي است. تغييراتي در لبنان وجود ندارد اما تغيير با مرحله انتقالي از طريق انتخابات پارلماني آغاز مي‌شود.

ميقاتي تأکيد کرد: ديگر پولي براي تکميل يارانه نداريم و اين مسئله بايد متوقف شود چراکه تنها ۲۶ درصد از اموال يارانه به لبناني‌ها رسيده و بقيه به جيب تجار و قاچاقچيان رفته است. در دوره آتي يارانه دارو به ويژه براي بيماري‌هاي صعب العلاج را فراهم مي‌کنيم. از همين جا از جامعه بين المللي مي‌خواهيم فورا به لبنان کمک کند.

وي درباره مشارکت حزب الله در دولت گفت: من مردي عمل گرا هستم و دولت شامل بيشتر گروه‌هاي لبناني است و نمي‌توانيم بدون موافقت و حمايت همگان به انجام اصلاحات بپردازيم يا با صندوق بين المللي پول مذاکره کنيم. حزب‌الله نماينده بخشي از لبناني‌ها در پارلمان است.

ميقاتي درباره ورود نفت از ايران توسط حزب الله و نگراني از تحريم‌ها عليه لبنان گفت: "من به خاطر نقض حاکميت لبنان ناراحت هستم اما ترس و نگراني درباره تحريم‌ها ندارم چراکه اين اقدام توسط دولت لبنان صورت نگرفته است."

وي گفت: من از دولت عراق براي حمايت از لبنان با فرآورده‌هاي نفتي و ديگر برادران عرب به خاطر حمايتشان تشکر مي‌کنم و متعهد مي‌شوم که لبنان هرگز عرصه‌اي براي توهين به کشورهاي عربي نبوده و نخواهد بود. از تمام گروه‌هاي لبناني مي‌خواهم سياست خويشتن داري را حفظ کنند. لبنان از "برادران" عربش دست نکشيده است و از آن‌ها مي‌خواهد از لبنان دست نکشند.

ميقاتي درباره نقش فرانسه در لبنان گفت: "فرانسه دوست لبنان است و کمک زيادي به ما براي تشکيل دولت کرد بدون اينکه در جزئيات دخالت کند. فرانسه به حاکميت لبنان احترام مي‌گذارد."

وي درباره موضع آمريکا نسبت به دولت گفت: پيام‌هايي را از سوي دولت آمريکا درباره حمايت از دولت دريافت کرده‌ام.

ميقاتي گفت: "لبنان کشور کوچکي در جهان عربي است و ما به دنبال برادر بزرگتر از تمام کشورهاي عربي هستيم تا بيايد و دستش را به دستمان بدهد و لبنان را از اين آشوب نجات دهد. لبناني که باثبات باشد براي تمام جهان عربي مفيد است."

نخست وزير لبنان در پايان گفت:‌ اجباري براي قبول حضور يک گروه مسلح و سياسي در داخل دولت نداشتم. حزب الله به عنوان يک حزب سياسي در لبنان است و نمي توان آن را ناديده گرفت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar