ايسنا/ بر اساس افشاگري يک کتاب نوشته شده از سوي دو خبرنگار واشنگتن پست، دونالد ترامپ پيشتر طي نشستي در کاخ سفيد گفته بود که دامادش جارد کوشنر بيشتر از آنکه به آمريکا به عنوان وطنش وفادار باشد به اسرائيل وفادار است.

به نقل از بيزينس اينسايدر، باب وودوارد و رابرت کاستا، خبرنگاران واشنگتن پست در اين کتاب افشاگر خود تحت عنوان کتاب "خطر" نوشتند: مي‌دانيد، ترامپ در نشستي شوخي کرده و دامادش جارد کوشنر که بزرگ شده يک خانواده يهودي ارتدوکس امروزي بوده و مشغول به کار روي صلح خاورميانه بوده را به تمسخر گرفته و گفت، جارد بيشتر به اسرائيل وفادار است تا آمريکا.

اين نخستين بار نبوده که ترامپ به استعاره وفاداري دوگانه يا اين تلقي يهودستيزانه که يهوديان آمريکا بيشتر به اسرائيل وفادارند تا آمريکا پرداخته است. گروه موسوم به ليگ ضد افترازني عنوان کرده است: وارد ساختن اتهام عدم وفاداري قرنها براي اذيت و آزار، به حاشيه راندن و آزردن مردم يهود استفاده شده است.

ترامپ در آوريل ۲۰۱۹ خطاب به گروهي از مستمعين يهودي آمريکا گفت که بنيامين نتانياهو، نخست وزير سابق اسرائيل، "نخست وزير شما" است.

ترامپ در اوت ۲۰۱۹ همچنين گفت، يهوديان آمريکا که به دموکراتها راي مي دهند يا "کاملا فاقد دانش و يا شديدا بدون وفاداري هستند".

روزنامه واشنگتن پست در سپتامبر ۲۰۲۰ گزارش کرد که ترامپ در گفتگوي تلفني با قانونگذاران يهودي گفته است که يهوديان "به هم وفادارند و تنها به فکر خودشان هستند".

اين رئيس جمهور سابق آمريکا و همپيمانان جمهوريخواهش مکررا دموکرات‌ها را که از دولت اسرائيل انتقاد مي‌کنند متهم به يهودستيزي مي‌کنند. در دسامبر ۲۰۱۹ ترامپ فرماني اجرايي عليه يهودستيزي در کالجها  را امضا کرد که به گفته منتقدان باعث محدود شدن آزادي بيان مي‌شود. منتقدان گفتند اين فرمان اجرايي به دنبال هدف گرفتن جنبشهاي منتقد سياستهاي دولت صهيونيستي عليه فلسطيني‌ها است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar