ايسنا/ منابع خبري از امضاي فرماني توسط رئيس جمهوري آمريکا خبر دادند که بسته تحريمي جديدي را عليه اتيوپي وضع مي‌کند.

به نقل از شبکه خبري الميادين، يک مقام دولت آمريکا اعلام کرد که جو بايدن، رئيس جمهوري اين کشور فرماني را امضا کرد که به موجب آن مي‌توان مقامات اتيوپي را به دنبال حوادت تيگراي و "ارتکاب جنايت" در اين منطقه تحريم کرد.

وي درباره دليل امضاي اين فرمان گفت که هدف از اين اقدام تحت فشار قرار دادن اتيوپي براي پايان دادن به درگيري در تيگراي از طريق مذاکره است.

اين مقام ارشد آمريکايي به خبرگزاري رويترز گفت: فرمان اجرايي درباره اتيوپي شامل افزايش فشار بر اريتره براي خروج نيروهايش از اتيوپي است.

اين مقام افزود: دولت بايدن مصمم است براي پايان دادن به بحران انساني در شمال اتيوپي تلاش کند.

CNN نيز در اين باره اعلام کرد که اين تصميم يک اولتيماتوم براي دولت‌هاي اتيوپي و اريتره، جبهه آزاديبخش خلق تيگراي و دولت منطقه‌اي امهره است که گام‌هاي واقعي برداشته يا وارد مذاکره با هدف دستيابي به توقف خصومت‌ها و اجازه به ورود کمک‌هاي بشردوستانه شوند.

اين شبکه همچنين گزارش داد که اولتيماتيوم دولت آمريکا چند هفته است نه چند ماه.

آنتوني بلينکن، وزير خارجه آمريکا نيز در واکنش به امضاي اين فرمان تاکيد کرد: به دنبال خشونت‌ها و سوء استفاده‌هاي مداوم عليه غيرنظاميان و مشکلات انساني روزافزون در اتيوپي، بايدن امروز فرمان اجرايي براي ايجاد يک بسته تحريم جديد در واکنش به اين بحران را امضا کرد.

وي افزود: به موجب اين فرمان آمريکا مي‌تواند تحريم‌هاي مالي را عليه افراد و رژيم‌هاي مرتبط با منازعه در تيگراي، ناقضان حقوق بشر و عاملان برهم زدن صلح و ثبات در منطقه اعمال کند.

وي ادامه  داد: ايالات متحده از دولت اتيوپي و جبهه آزادي خلق تيگراي مي‌خواهد که خصومت‌ها را کنار گذاشته و بلافاصله و بدون پيش شرط وارد مذاکرات آتش‌بس شوند.

در مقابل ابي احمد، نخست وزير اتيوپي نيز در پيامي خطاب به بايدن در اين باره نوشت: سياست اخير ايالات متحده آمريکا عليه کشور ما به عنوان يک دوست قديمي، متحد استراتژيک و شريک امنيتي، نه تنها براي ملت ما غافلگير کننده بوده، بلکه به وضوح فراتر از نگراني‌هاي بشردوستانه است.

وي افزود: اتيوپي به تحريم‌هاي تحميلي عليه خود به دنبال بحران تيگراي تن نخواهد داد؛ چراکه اتيوپي مانند آمريکا وارد جنگ با تروريسم شده است.

وي ادامه داد: جامعه بين‌الملل نتوانست اقدامات تروريستي شورشيان در منطقه تيگراي را محکوم کند. دولت ما تلاش‌هاي بي‌وقفه‌اي براي ثبات منطقه انجام داده و با وجود بي‌ثباتي ناشي از بحران انساني در تيگراي، در حال مقابله با شورشي‌ها است.

در همين حال، وزير دفاع اتيوپي نيز يادداشت اعتراضي را عليه اين تصميم رئيس جمهوري آمريکا امضا کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar