تسنيم/ بر اساس گزارش بلومبرگ آل سعود در ليست ثروتمندترين خانواده‌هاي جهان قرار گرفته که از دارايي ملت عربستان ناشي مي‌شود.

به نقل از الخليج الجديد، رژيم آل سعود در ليست جديد ثروتمندترين خانواده‌هاي جهان قرار گرفت.

به گزارش بلومبرگ، آل سعود با دارايي 100 ميليارد دلار در رتبه پنجم در بين ثروتمندترين خانواده‌هاي جهان قرار دارد.

خانواده «والتون» آمريکايي در صدر ليست ثروتمندان ظاهر شدند و اين خانواده صاحب فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي «والمارت» در ايالت متحده آمريکا هستند که با ثروتي بالغ بر 238.2 ميليارد دلار ثروتمندترين خانواده در جهان در نوع خود محسوب مي‌شود.

خانواده آمريکايي «مارس» در رتبه دوم قرار گرفتند و صاحب مارک معروف « مارس» متخصص شيريني است. ثروت اين خانواده 141.9 ميليارد دلار برآورد شده است.

خانواده «کوتچ» با ثروت 124.4 دلار از فعاليتهاي صنعتي در رتبه سوم قرار گرفت.

خانواده «هرمس» با دارايي 111.6 ميليارد دلار در رتبه چهارم قرار گرفت که ناشي از تجارت کالاهاي لوکس بوده است.

آل سعود نيز با دارايي 100 ميليارد دلار در رتبه پنجم قرار گرفت.

مقامات سعودي اخيرا علاوه بر وابستگي عربستان به نفت به عنوان منبع درآمد مطالعاتي را در مورد ثروت معدني عربستان سعودي فاش کرده‌اند.

«خالد بن صالح المديفر» معاون وزير صنعت و منابع معدني در امور معادن در عربستان سعودي اعلام کرد که ذخاير معدني زيرزميني 1.3 تريليون دلار برآورد شده است که اين امر عزم و تلاش زياد «محمد بن سلمان» وليعهد سعودي براي تصرف اراضي شهروندان در چندين منطقه عربستان را به بهانه غيرقانوني بودن عناوين مالکيت يا پروژه‌هاي توسعه ادعايي وي تحت عنوان چشم انداز 2030 نشان مي‌دهد.

چندي پيش نيز وبسايت ويکي‌ليکس سعودي که به طور فعال به مسائل خاندان سعودي مي‌پردازد در گزارشي ثروت اين خاندان را 1.4 تريليون دلار اعلام کرد و نوشت که با اين حساب آل سعود ثروتمندترين خاندان در جهان است.

طبق اين گزارش، تاريخ خانواده پادشاهي سعودي به 334 سال باز مي‌گردد و اکنون نزديک به 15000 شاهزاده در ثروت اين خانواده سهيم هستند که همگي مربوط به دارايي‌هاي مردم عربستان است. از اين تعداد شاهزاده نيز فقط دو هزار نفر از آن‌ها در نهادهاي مختلف مشغول به کار هستند.

دولت سعودي 98.2 درصد از سهام آرامکو به عنوان بزرگترين شرکت نفتي جهان را در دست دارد. ارزش اين شرکت که بزرگترين ذخاير نفتي را نيز در خود جاي داده، اکنون به دو تريليون دلار مي‌رسد که اصلي‌ترين منبع در آمد آل سعود محسوب مي‌شود.

افراد خانواده سلطنتي همچنين در شرايطي کاملا اشرافي و با ريخت و پاش‌هاي وسيع به سر مي‌برند که محمد بن سلمان نمونه بارز اينگونه سبک زندگي است، به طوريکه در يک مورد 500 ميليون دلار براي خريد يک کشتي تفريحي، 300 ميليون دلار براي خريد يک کاخ در فرانسه و 450 ميليون دلار براي خريد تابلوئي از «لئوناردو داوينچي» هزينه کرده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar