مهر/ رئيس جمهور تاجيکستان در ديدار با نخست وزير پاکستان از توافق طرفين براي کمک به حل اختلاف طالبان و جبهه پنجشير خبر داد.

به نقل از راديو پاکستان، دولت هاي اسلام آباد و دوشنبه از عزم خود براي متقاعد کردن جبهه پنجشير و طالبان به حل اختلافات از راه مسالمت آميز خبر دادند.

امامعلي رحمان رئيس جمهور تاجيکستان و عمران خان نخست وزير پاکستان طي يک نشست مطبوعاتي اعلام کردند که از تلاش براي ميانجيگري در روند مذاکرات ميان طالبان و جبهه پنجشير استقبال مي کنند و حتي شهر دوشنبه- پايتخت تاجيکستان –آمادگي ميزباني از اين نشست را دارد.

نخست وزير پاکستان در اين باره گفت: ما توافق کرديم که تاجيکستان با رهبران پنجشير و پاکستان با طالبان صحبت کند تا هر چه سريع‌تر پاي ميز مذاکره در دوشنبه بنشينند.

رئيس جمهور تاجيکستان نيز تاکيد کرد که او و نخست وزير پاکستان به ميانجيگري در مذاکرات کمک خواهند کرد.

امام علي رحمان همچنان تاکيد کرد که او از دولت فراگير در افغانستان با مشارکت همه گروه هاي اجتماعي حمايت مي‌کند.

وي در اين باره افزود: به اين ترتيب، تاجيک ها و ساير اقوام جايگاه شايسته خود را در دولت فراگير خواهند داشت. ما متقاعد شده ايم که اين تنها گزينه براي تامين صلح و ثبات در افغانستان است.

گروه طالبان بدون درگيري شهر کابل را پس از فرار محمد اشرف غني رئيس جمهور پيشين افغانستان، تصرف کرد. همچنين، اين گروه در ۶ ماه سپتامبر اعلام کرد که پنجشير آخرين ولايت افغانستان را نيز تصرف کرده است. اما جبهه پنجشير با رد اين اظهارات طالبان، اعلام کرد مقاومت همچنان در اين ولايت ادامه دارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar