تسنيم/ نخست وزير يونان با اشاره به گفت‌وگوي تلفني خود با رئيس جمهور ترکيه گفت: تصور مي‌کنم که درباره موج مهاجران با او هم نظريم که پناهندگان بالقوه را تا جاي ممکن نزديک کشورهاي خودشان نگه داريم و اين بسيار مهم است.

ميچوتاکيس نخست وزير يونان امروز شنبه در مصاحبه اي که با رويترز داشت با اشاره به وضعيت آوارگان در منطقه اظهار داشت: در موج احتمالي مهاجران(از افغانستان)، ترکيه يک شريک مهم است و نقش مهمي ايفا مي کند.

وي با اشاره به گفتگوي تلفني خود با رجب طيب اردوغان رئيس جمهور ترکيه در ماه گذشته ميلادي که درباره مهاجران افغانستاني انجام گرفت، گفت: با اردوغان بسيار صريح گفتگو کرديم. تصور مي کنم که با او هم نظريم که پناهندگان بالقوه را تا جاي ممکن نزديک کشورهاي خودشان نگه داريم و اين بسيار مهم است. 

نخست وزير يونان ادامه داد: اتحاديه اروپا در موضوع پناهندگان بايد قوانين مشترک وضع کند. جريان موج پناهندگان به سمت اروپا نبايد مانند سال 2015 تکرار شود. اين نخواهد شد و براي اينکه مجدداً تکرار نشود هر اقدامي که از دستمان برآيد انجام خواهيم داد. 

ميچوتاکيس افزود: بايد با کشورهاي مبدا براي بازگرداندن پناهجويان گفتگو و تماس داشته باشيم.

موج جديد مهاجران از افغانستان به سمت ترکيه و اروپا باعث نگراني اين کشورها شده و تلاش مي کنند تا مانع از انتقال ‌آنها به اروپا شوند. در اين بين ترکيه از اتحاديه اروپا خواسته تا براي اين موضوع تدابيري انديشيده و از آنکارا حمايت سياسي و مالي به عمل آورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar