ايسنا/ چين در واکنش به تازه‌ترين اقدامات تحريک‌آميز هند از اين کشور خواست تا به قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل پايبند بماند و از انجام آزمايشات اتمي اجتناب کند.

به نقل از راديو پاکستان، يکي از سخنگويان وزارت امور خارجه چين گفت: حفظ صلح، امنيت و ثبات در جنوب آسيا به نفع تمامي طرفين است و چين اميدوار است تمام طرفين اقدامات سازنده‌اي براي اين هدف انجام دهند.

وي افزود: قطعنامه سازمان ملل آزمايشات اتمي هند در سال ۱۹۹۸ ميلادي را محکوم کرد و از اين کشور خواست تا از انجام آزمايشات اتمي آتي اجتناب کند و برنامه‌هاي خود در توسعه تسليحات اتمي، موشک‌هاي بالستيک که قادر به حمل تسليحات اتمي هستند و هرگونه توليد بيشتر مواد شکافت پذير براي تسليحات اتمي را فورا متوقف کند.

اين واکنش چين پس از آن صورت گرفت که پايگاه "ايندين اکسپرس" گزارش داد که هند قرار است نخستين موشک بالستيک قاره‌پيما با قابليت حمل کلاهک اتمي موسوم به Agni-V را ازمايش کند.

براساس گزارش روزنامه گلوبال تايمز، اين موشک بالستيک قاره‌پيما با برد پنج هزار کيلومتر احتمالا روز پنجشنبه آزمايش مي‌شود. اين موشک قادر است اهداف در تمامي کشورهاي آسيايي و بخش‌هايي از آفريقا و اروپا را هدف بگيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar