ايسنا/ پس از آنکه دادگاه کيفري بين الملل اعلام کرد اتهامات درباره جرايم عليه بشريت درباره دوترته را رسيدگي مي‌کند، سخنگوي رئيس جمهوري فيليپين گفت که رئيس‌جمهور ترجيح مي‌دهد پيش از آنکه در اين دادگاه حاضر شود، بميرد.

به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، هري روکو، سخنگوي رودريگو دوترته، رئيس جمهوري فيليپين گفت، رئيس جمهوري وقتي درباره تصميم دادگاه کيفري بين‌المللي مطلع شد تعجب نکرد. رئيس جمهوري به اين تصميم واکنشي نشان نداد و گفت پيش از آنکه در دادگاه‌هاي بين‌المللي حاضر شود، اول مي‌ميرد.

وي افزود: اگر شکايتي هم وجود داشته باشد، آنها اول بايد در داخل فيليپين آن را مطرح کنند.

دادگاه کيفري بين الملل روز چهارشنبه اعلام کرد که به درخواست فاتو بنسودا، دادستان سابق اين دادگاه تحقيقاتي را درباره کارزار مقابله با مواد مخدر از سوي دوترته در فيليپين آغاز کرده و گفته که اين يک عمليات مشروع نيست.

بر اساس اعلام دولت مانيل، در جريان اين کارزار بيش از ۶۰۰۰ مظنون مواد مخدر در فيليپين کشته شدند اما گروه‌هاي حقوق بشري مي‌گويند اين تعداد بيشتر است.

دوترته از لحاظ قانون اساسي فيليپين از کانديدا شدن براي يک دوره ديگر به عنوان رئيس جمهور در انتخابات سال آتي ميلادي منع شده اما اعلام کرده که به عنوان معاون رئيس جمهوري شرکت مي‌کند؛ اقدامي که انتقادهاي زيادي را به دنبال داشته و بسياري مي‌گويند که اين کارش با هدف حفظ قدرت و مصونيت داشتن در برابر تحقيقات دادگاه کيفري بين المللي است.

اني‌يس کالامار، دبيرکل عفو بين الملل نيز گفته که اين تصميم از سوي دادگاه کيفري بين الملل در يک زمان درست مطرح شده و هنگامي که فيليپيني‌ها مي‌خواهند رهبران بعدي خود را انتخاب کنند، حقوق بشر بايستي در محوريت قرار بگيرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar