فارس/ «عمران خان» نخست وزير پاکستان از آغاز گفت‌وگو با طالبان براي ايجاد دولت فراگير در افغانستان خبر داد.

وي در توئيتي نوشت: پس از مذاکرات در دوشنبه با رهبران همسايگان افغانستان و به ويژه گفت‌وگوي طولاني با امامعلي رحمان، رئيس جمهور تاجيکستان، من با طالبان گفت‌وگو براي يک دولت فراگير در افغانستان شامل تاجيک‌ها، هزاره‌ها و ازبک‌ها را آغاز کرده‌ام.
اين در حالي است که در رئيس‌جمهور تاجيکستان روز گذشته در نشست شانگهاي از آمادگي اين کشور براي ميزباني مذاکرات ميان طالبان و جبهه پنجشير خبر داد.
امام‌علي رحمان، رييس جمهور تاجيکستان، اين موضوع را در نشست خبري با عمران خان مطرح کرد. وي گفت که تاجيکستان و پاکستان همه تلاش خود را براي رسيدن به اين هدف انجام مي‌دهند.
عمران‌ خان نيز نزاع پنجشير را «نگران‌کننده» توصيف کرد و افزود که تاجيکستان از طريق تاجيک‌ها و پاکستان از طريق پشتون‌ها که به باور وي، «دولت طالبان» است، تلاش‌هاي خود را براي حل اين معضل از راه گفت‌وگو انجام خواهند داد.
نخست‌وزير پاکستان از افغان‌ها خواست که يک «دولت همه‌شمول» را ايجاد کنند که همه اقوام را شامل شود؛ زيرا به باور او،‌ تأمين صلح تنها با حضور گروه‌هاي قومي متناسب با جايگاه‌شان در دولت، ممکن است.
همچنين عمران خان روز پنجشنبه در گفت‌وگو با سي‌ان‌ان، گفت که جهان بايد به طالبان فرصت دهد تا وعده‌هايش را عمل سازد.
وي هشدار داد: «هيچ دولت دست نشانده‌اي در افغانستان مورد حمايت مردم نيست. بنابراين به جاي اينکه فکر کنيم که مي‌توانيم آنها (طالبان) را کنترل کنيم، بايد آنها را تشويق کنيم. زيرا دولت کنوني افغانستان، به وضوح احساس مي‌کند که بدون کمک‌هاي بين‌المللي، نمي‌تواند اين بحران را متوقف کنند. بنابراين بايد آنها را در جهت درست تحت فشار قرار داد.»

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar