ايسنا/ بر اساس کتاب "خطر" نوشته باب وودوارد و رابرت کاستا، ژنرال مارک ميلي، رئيس ستاد مشترک آمريکا، يکي از خوشحال‌ترين افراد در مراسم تحليف جو بايدن، رئيس جمهور آمريکا بود.

به گزارش اينسايدر، نويسندگان کتاب "خطر" مي‌گويند که شرکت در مراسم تحليف بايدن "قسمتي از کار و وظيفه بود" اما گمان ميرود ژنرال ميلي احتمالا يکي از خوشحال‌ترين افراد مراسم بود.
همچنين در اين کتاب نوشته شده است که اين خوشحالي صرفا ناشي از خود رئيس جمهور بايدن نبوده، بلکه دليلش برکناري ترامپ از منصب رئيس جمهوري بود و اين اتفاق همچون انتقال مسالمت آميز قدرت نيز تلقي شد.
مراسم تحليف بايدن در روز ۲۰ ژانويه به عبارتي دو هفته پس از هجوم گسترده و تلاش ناموفق حاميان ترامپ براي اين که کنگره را مجبور به تاييد ترامپ به عنوان برنده انتخابات ۲۰۲۰ کنند، برگزار شد.
اين شورش، ميلي را که با توجه به رفتار ترامپ پس از شکست در انتخابات در حالت آماده باش قرار داد، شوکه کرد. اين شورش و محاصره باعث شد که ميلي، بالاترين مقام نظامي کشور در اتفاقي نادر يک يادداشت عمومي را براي ارتش ارسال و اين رويداد را "حمله مستقيم به کنگره آمريکا، ساختمان کنگره و روند قانون اساسي آمريکا" قلمداد کند.
وي در اين يادداشت نوشته بود: حقوق آزادي بيان و تجمع به هيچ شخصي اين حق را نمي‌دهد که دست به خشونت، فتنه و شورش بزند.
مراسم تحليف بايدن، رئيس جمهور منتخب آمريکا روز ۲۰ ژانويه برگزار و به عنوان چهل‌وششمين فرمانده کل قواي آمريکا معرفي شد.
بنابر کتاب "خطر" هنگامي که ميلي پيش نويس يادداشت را به پايان رساند، وي آن را نزد فرماندهان ستاد مشترک برد و به آن‌ها خاطرنشان کرد که مي‌تواند خودش به تنهايي آن را امضا کند يا "همه ما مي‌توانيم آن را امضا کنيم."
همچنين در اين کتاب به اين نکته اشاره مي‌شود که مقامات رسمي اعم از هفت ژنرال و يک درياسالار يادداشت را بارها خواندند و گفتند که همه آن را امضا خواهند کرد. اين يادداشت بازتابي از آشفتگي دروني بود که ميلي بارها در دوران رياست جمهوري ترامپ، در آستانه انتخابات و به‌خصوص در ماه‌هاي پس از آن، احساس کرد.
روز ۱۲ نوامبر، پنج روز پس از پيروزي بايدن در انتخابات، ميلي وضعيت کشور را به مثابه‌ "هواپيماي چهار موتوره‌اي که سه موتورش از کار افتاده"، توصيف کرد.
بر اساس اين کتاب، ميلي اين ارزيابي را نسبت به مايک پامپئو، وزير امور خارجه وقت هم داشت که در جلسه‌ مقامات امنيت ملي ترامپ با وي درباره حمله به ايران صحبت کردند. ميلي در آن شب با پامپئو تلفني صحبت کرد و بر اهميت حفظ آرامش تاکيد کرد.
به نقل از ژنرال ميلي در اين کتاب آمده است: فقط استوار باش. نفسي عمق بکش و همچون صخره محکم و استوار باش. ما بايد اين هواپيماي چهار موتوره که سه موتورش از کار افتاده را به سلامت فرود آوريم. ما هيچ گونه تجهيزات فرودي نداريم اما بايد به امن‌ترين راه ممکن اين هواپيما را فرود آوريم.
نويسندگان اين کتاب گزارش کرده‌اند که در روزهاي قبل از انتخابات و پس از محاصره کنگره، ميلي از رفتار ترامپ آن‌قدر نگران بود که يک بار در ۳۰ اکتبر و بار ديگر در ۸ ژانويه با همتاي خود در چين تماس گرفت تا به او اطمينان دهد که ايالات متحده قصد قصد شروع جنگ را ندارد.
پس از انتشار جزئيات تماس‌هاي وي با لي ژوچنگ که در کتاب منتشر شده، وي با انتقادات شديد رئيس وقت دولت روبه‌رو شد. ترامپ، ميلي را به خيانت متهم کرد.
اما سخنگوي ميلي با انتشار بيانيه‌اي گفت که اين تماس‌ها مطابق با وظايف و مسئوليت‌هايي که منجر به حفظ ثبات استراتژيک مي‌شود، صورت گرفت و با وزارت دفاع هماهنگ شده بود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar