ايسنا/ منابع رسانه‌اي از مذاکره رباط و تل آويو در خصوص ايجاد شبکه پهپادهاي انتحاري و اجراي يک پروژه براي ايجاد بخشي خصوصي به منظور توسعه و توليد پهپادهاي انتحاري در مغرب خبر مي‌دهند.

وبگاه  Africa Intelligence با انتشار اين خبر نوشت: «مذاکرات در اين خصوص، از چند ماه پيش بين  مغرب و صنايع هوافضاي اسرائيل (IAI) در مورد امکان ايجاد يک "انکوباتور تجاري" (مرکز رشد و توسعه تجاري) براي ارتقاي مهمات هواپيما و پهپادهاي انتحاري و  مکانيسم‌هاي کم هزينه که براي ساخت آنها فقط به فناوري محدود نياز است، آغاز شده است».
به نوشته «روسيا اليوم»، بنا بر اين گزارش، همکاري ادعايي بين رباط و تل‌آويو در اين زمينه، احتمالا پس از انتشار اخباري مبني بر آغاز مذاکرات مغرب در اوايل امسال با شرکت (BlueBird Aero Systems (IAI اسرائيل، با هدف دستيابي به هواپيماهاي بدون سرنشين تاکتيکي آغاز شده است.
در ادامه اين گزارش آمده است: «مغرب همزمان با اين نزديک به اسرائيل، به منظور پاسخ به نياز مبرمش به پهپادهاي نظامي، در حال تقويت همکاري با ترکيه است. به همين دليل نيز، در اوايل امسال ،قرارداد خريد ۱۳ هواپيماي بدون سرنشين بيرقدار TB۲  را با ترکيه امضا کرد».
تمايل به اين موضوع با توجه به اين واقعيت است که هواپيماي بدون سرنشين در چندين سال اخير، در بسياري از درگيري‌ها، از جمله آخرين دور درگيري در منطقه در قره باغ و بحران ليبي ،تاثير زيادي داشته است.
مغرب آذرماه گذشته، رسما توافق عادي‌سازي روابط با رژيم صهيونيستي را امضا کرد تا بعد از اردن، مصر، امارات، بحرين و سودان، ششمين کشور عربي باشد که به قطار سازش با تل آويو پيوسته‌اند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar