فارس/ رئيس جمهور ترکيه در مراسمي بر اهميت ساخت تاسيسات هسته‌اي در اين کشور و توليد انرژي تاکيد کرد.

به نوشته روزنامه «يني شفق» «رجب طيب اردوغان» رئيس جمهور ترکيه در مراسمي در استان «مرسين» در جنوب ترکيه، اهميت انرژي هسته‌اي را براي آينده اين کشور بيان کرد.
وي گفت: «مي‌خواهم به کساني که در خريد و ساخت  اين تاسيسات  راهبردي سهيم بودند تبريک بگويم.»
اردوغان با بيان اينکه در مجموع 13000 مهندس ترکيه و روس  براي تکميل نيروگاه کار مي‌کنند، تاکيد کرد که اين تأسيسات با جديدترين و امن‌ترين فناوري در حال ساخت است.
اردوغان گفت: «تاسيسات آق‌قويو با توليد برق و کاهش انتشار کربن به محيط زيست و پيشرفت‌هاي ما در زمينه فناوري کمک مي‌کند.»
ترکيه و روسيه در 12 مي 2010 توافقنامه‌اي براي ساخت نيروگاه هسته‌اي آق‌قويو  امضا کردند. اولين نيروگاه هسته‌اي ترکيه شامل چهار راکتور با مجموع توان توليد 4800 مگاوات برق خواهد خواهد بود.
در روزهاي گذشته يک نشريه يوناني در تحليلي مدعي شد که ترکيه در حال مبدل شدن به يک قدرت اتمي است.
روزنامه «گريک سيتي تايمز» در بخشي از اين تحليل  نوشت،اهميتي که آنکارا براي تسليحات اتمي قائل است از بيانيه  رئيس جمهور ترکيه در سپتامبر 2019 در مجمع اقتصادي آناتولي مرکزي مشهود است. وي در آن مقطع گفت، برخي کشورها موشک‌هايي با کلاهک اتمي دارند، اما به ما مي‌گويند شما نمي‌توانيم آنها را داشته باشيد. اين را من نمي‌توانم بپذيرم. آنها، ساير کشورها را با داشتن اين سلاح‌ها مي‌ترسانند.
رئيس جمهور ترکيه در پايان گفت، ما در اين زمينه کار مي‌کنيم . رئيس جمهور ترکيه همچنين در مورد انتقاد از معاهده عدم اشاعه سلاح‌هاي  اتمي که ترکيه در سال 1980 امضا کرد در مجمع عمومي سازمان ملل متحد در سال 2019 توضيحاتي داد.
جاناتان اسپاير» مدير مرکز گزارش و تجزيه و تحليل خاورميانه  معتقد است که ترکيه از اراده و مواد اوليه را در اين مسير داردت، اما دانش عاملي است که در حال حاضر فاقد آن است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar