فارس/ يک موسسه مطالعاتي آمريکايي با استناد بر تصاوير ماهواره‌اي مدعي شد که  کره شمالي در حال گسترش تاسيسات غني سازي اورانيوم در مجتمع اصلي هسته‌اي خود در «يونگ بيون» است.

به گزارش خبرگزاري «آسوشيتدپرس» «جفري لوئيس» و دو کارشناس ديگر «موسسه مطالعات بين‌المللي ميدلبري» در مونتري گفتند: «گسترش کارخانه غني سازي احتمالاً نشان مي‌دهد که کره شمالي قصد دارد توليد اورانيوم را در تاسيسات يونگ بيون تا 25 درصد افزايش دهد.»
در اين گزارش با استناد بر تصاوير گرفته شده توسط شرکت تصويربرداري ماهواره اي«ماکسار» ساخت و ساز را در منطقه اي مجاور کارخانه غني سازي اورانيوم در يونگ بيون را نشان مي‌دهد. در اين گزارش آمده است که تصوير ماهوار‌ه‌اي که در يکم سپتامبر گرفته شده نشان مي‌دهد که کره شمالي  زمينه را براي ساخت و ساز در اين مکان  آماده کرده است.
در اين گزارش همچنين آمده است که سلاح‌هاي اتمي را مي‌توان با استفاده از اورانيوم غني شده يا پلوتونيوم ساخت و کره شمالي داراي امکانات لازم براي توليد هر دو در يونگبيون است. کره شمالي مجموعه يونگ بيون را «قلب» برنامه هسته‌اي خود مي‌نامد.
در جريان ديدار با «دونالد ترامپ» رئيس جمهور وقت آمريکا در اوايل سال 2019 «کيم جونگ اون» رهبر کره شمالي پيشنهاد کرد در صورت لغو تحريم‌هاي بزرگ، کل اين مجموعه را برچيند، اما آمريکايي‌ها پيشنهاد کيم را رد کردند زيرا آن را به عنوان يک مرحله خلع سلاح هسته‌اي محدود در نظر گرفتند.
اين در حالي است که برخي از کارشناسان آمريکايي و کره جنوبي بر اين باورند که کره شمالي به طور مخفيانه حداقل يک کارخانه غني سازي اورانيوم ديگر دارد. در سال 2018 ، يک مقام ارشد کره جنوبي به پارلمان اين کشور گفت که تخمين زده مي‌شود که کره شمالي قبلاً 60 سلاح اتمي توليد کرده است.
در هفته گذشته، کره شمالي هم موشک‌هاي بالستيک و هم کروز را به سمت دريا شليک کرد تا در تلاش براي تنوع بخشيدن به نيروهاي موشکي خود و تقويت قابليت حمله محتمل به کره جنوبي و ژاپن  که در مجموع 80 هزار نظامي آمريکايي در اين دو کشور مستقر هستند را نشان دهد. کارشناسان بر اين باورند که هر دو نوع موشک مي تواند کلاهک اتمي حمل کند.
کيم تهديد کرده است که زرادخانه اتمي خود را تقويت کرده و سلاح هاي پيچيده‌تري به دست خواهد آورد مگر اينکه واشنگتن خصومت  عليه کشورش را کنار بگذارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar