فارس/ رسانه‌ها شنبه شب به وقت تهران از تجمع برخي هواداران «دونالد ترامپ» رئيس جمهور سابق آمريکا مقابل کنگره اين کشور در رابطه با رويدادهاي ششم ژانويه گذشته خبر دادند.

به گزارش خبرگزاري «اسپوتنيک» تجمع گروه موسوم  به «عدالت براي 6ژانويه» در واشنگتن دي سي در حال برگزاري است. اين فعالان خواهان اجراي عدالت براي صدها معترض در ارتباط با حوادث ششم ژانويه در  کنگره آمريکا و حمايت از آشوبگران زنداني پس از شورش خشونت آميز  در آن روز هستند. وزارت امنيت داخلي امريکا اعلام کرده که حدود ۷۰۰ نفر قرار است در تظاهرات نزديک ساختمان کنگره حاضر شوند. قرار است سه تظاهرات ديگر نيز در همان روز در واشنگتن برگزار شود.
«خبرگزاري فرانسه» نيز در گزارشي در اين زمينه نوشت که پليس در حال نصب حصار اطراف کنگره آمريکاست. پليس واشنگتن دي سي و پليس کنگره ايالات متحده از سازمان‌هاي مجري قانون از جمله گارد ملي ايالات متحده کمک خواسته‌اند.
پليس کنگره آمريکا در حال آماده سازي براي مقابله با تجمع شنبه در کنگره آمريکا در حمايت از آشوبگران زنداني پس از شورش خشونت آميز 6 ژانويه است. آنها در تلاش هستند تا از تکرار حمله قبل از افتتاح کنگره جلوگيري کنند.
ششم ژانويه (۱۷ دي) کنگره آمريکا در حال شمارش آراي مجمع گزينندگان (الکترال کالج) براي تاييد نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمريکايي به نتيجه رأي‌گيري در ايالت آريزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آميز برگزار کنند.
حاميان ترامپ اما در جمعيت بسيار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگير شدن با نيروهاي امنيتي، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌هاي مختلف آن باز کردند. در جريان اين حمله، پنج نفر از جمله يک نيروي پليس کشته شدند.
حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمريکا استيضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با اين حال محاکمه ترامپ در مجلس سناي آمريکا با مخالفت جمهوري‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar