فارس/ دفتر نخست‌وزيري مالزي با هشدار درباره احتمال آغاز رقابت تسليحاتي اتمي در منطقه هند و اقيانوس آرام در پي معاهده جديد سه کشور غربي، خواستار اجتناب همه طرف‌ها از اقدامات تنش‌زا شد.

 بعد از انتقاد کشورهاي مختلفي از جمله چين و اندونزي از معاهده جديد آمريکا، انگليس و استراليا در حوزه هند و اقيانوس آرام، مالزي نيز نسبت به اين معاهده اعتراض کرد.

دولت مالزي روز شنبه از برنامه اعطاي زيردريايي‌هاي اتمي به استراليا ذيل اين معاهده ابراز نگراني کرده و آن را مايه آغاز رقابت تسليحاتي در منطقه هند و اقيانوس آرام دانست.

به نوشته خبرگزاري «رويترز»، دفتر نخست‌وزيري مالزي در بيانيه‌اي گفت: «اين [معاهده] ديگر قدرت‌ها را بر آن مي‌دارد که رفتاري تهاجمي‌تر در منطقه مخصوصا در درياي جنوبي چين داشته باشند».

مالزي با درخواست از تمام طرف‌هايي که مستقيم يا غيرمستقيم به اين معاهده مرتبط هستند براي جلوگيري از اقدام‌هاي تحريک‌آميز، تاکيد کرد: «مالزي به‌عنوان کشور عضو آسه‌آن، اصل حفظ آن به‌عنوان منطقه صلح، آزادي و بي‌طرفي را حفظ مي‌کند».

بامداد جمعه سران کشورهاي آمريکا،‌ انگليس و استراليا توافقنامه همکاري در حوزه‌هاي ديپلماتيک، امنيتي و نظامي در سراسر منطقه هند و اقيانوس آرام اعلام کردند. 

«جو بايدن» رئيس‌جمهور آمريکا در اين مراسم، گفت:‌ «مشارکت دفاعي با بريتانيا و استراليا، سرمايه‌گذاري در اتحادها و نوسازي آنها براي مقابله با تهديدها است و به حفظ توانايي‌هاي نظامي کمک مي‌کند».

«بوريس جانسون» نخست‌وزير انگليس نيز اين توافق به عنوان «يکي از پيچيده‌ترين و فني‌ترين پروژه‌هاي جهان» ياد کرده و گفت:‌ «هدف اين توافق براي همکاري جهت حفظ ثبات و امنيت در هند و اقيانوس آرام است».

برخي رسانه‌ها و تحليلگران، هدف اصلي و پنهان از تشکيل اين معاهده را تقابل با نفوذ روزافزون چين در شرق آسيا و ديگر مناطق جهان دانسته و تحليل مي‌کنند که اين اقدام ممکن است واکنش پکن و کشورهاي متحدش را در پي داشته باشد.

سفارت چين در واشنگتن در واکنش به توافقنامه سه‌جانبه آمريکا، انگليس و استراليا در منطقه هند و اقيانوس آرام، گفت اين توافق نشان‌دهنده ذهنيت جنگ سرد است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar