ايسنا/ چند هفته پس از تکميل خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان و اتمام ۲۰ سال جنگ، چندين بيلبورد در سراسر پنسيلوانيا با تصويري از جو بايدن، رئيس جمهوري آمريکا ديده شده که او را به عنوان "تروريست طالبان" به همراه شعار "طالبان را دوباره با عظمت کنيم" نشان مي‌دهد.

براساس گزارش‌ها اسکات واگنر، سناتور سابق ايالت پنسيلوانيا اين بيلبوردهاي تبليغاتي را در چندين بزرگراه با هزينه حدود ۱۵ هزار دلار اجاره کرده است تا خشم خود را از واکنش آمريکا به تحولات افغانستان نشان دهد.

واگنر درباره خروج نيروهاي آمريکايي از افغانستان به يورک ديلي ريکورد گفت: شما به آن کهنه‌سربازاني که در جنگ افغانستان جنگيدند، چه مي‌گوييد؟ اين شبيه ويتنام است، شايد هم بدتر.

يک بيلبورد در يورک کانتي پنسيلوانيا نشان مي‌دهد که جو بايدن لباس خاصي بر تن دارد و عبارت "طالبان را دوباره با عظمت کنيم!" کنار آن نوشته شده است. در اين تصوير، بايدن آر.پي.جي به دست گرفته و لباس او شبيه پوشش نيروهاي طالبان در افغانستان است.  

براساس گزارش يورک ديلي ريکورد، اين سناتور سابق آمريکايي با شماري از کهنه‌سربازان جنگ افغانستان ملاقات داشته است. او گفت بسياري از اين سربازان هر آنچه دارند، فداي اين هدف کرده‌اند و او از تمسخر خروج "پرآشوب" اخير به اين شکل "تحريک‌آميز" خجالت نمي‌کشد.

عبارتي که در کنار تصوير بايدن نوشته شده است، برگرفته از شعار کمپين انتخاباتي دونالد ترامپ است؛ "آمريکا را دوباره با عظمت کنيم." اين تصوير تلاش دارد تا بايدن را بابت اوضاع به هم ريخته در افغانستان بعد از خروج ايالات متحده و متحدانش از آنجا ملامت کند.

با اينکه در بيلبورد فوق از شعار کمپين ترامپ استفاده شده است، اين سناتور پيشين پنسيلوانيا گفت که طرفدار ترامپ نيست و اگر اين رئيس جمهوري پيشين آمريکا هم دست به چنين کاري زده بود، با رفتار مشابهي مواجه مي‌شد.  

از زمان تسلط طالبان بر کل افغانستان بعد از حملات نسبتا سبک، يک ماه مي‌گذرد. ناظران و مفسران سياسي از سرعت حيرت آور طالبان در عزل دولت کابل در بهت فرو رفتند. نيروهاي طالبان در کمتر از سه ماه اراضي بسياري را به کنترل خود درآوردند و نهايتا در ۱۵ اوت ۲۰۲۱ وارد کابل شدند.

تحرکات سريع طالبان مايه تعجب بسياري در جامعه بين‌المللي شد و نگراني‌هايي را درباره حقوق بشر و همچنين اشاعه تروريسم به وجود آورد. طالبان اکنون يک دولت موقت با چهره‌هاي نسبتا تندرو اعلام کرده است که عدم تحقق وعده پيشين آنها براي تشکيل يک دولت "ميانه‌رو" است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar