فارس/ هواداران رئيس‌جمهور سابق آمريکا که در حمايت از بازداشت‌شدگان حمله مرگبار ششم ژانويه ۲۰۲۱ به کنگره، مقابل اين ساختمان تجمع کرده بودند، با مخالفان چپ‌گرا درگير شدند.

برخلاف انتظار نيروهاي امنيتي و رسانه‌هاي آمريکا، تنها بين صد تا دويست طرفدار «دونالد ترامپ» رئيس جمهور سابق آمريکا در تجمع مقابل ساختمان کنگره اين کشور حاضر شدند.

به نوشته خبرگزاري «رويترز»، با وجود پراکنده بودن اين تجمع و حضور سنگين نيروهاي امنيتي در برابر ساختمان کنگره، درگيري‌هايي بين هواداران ترامپ و مخالفان او رخ داد.

در اين تجمع، از يک سو هواداران ترامپ و از يک سو مخالفان چپ‌گراي رئيس جمهور سابق آمريکا شعارهايي عليه يکديگر سر داده و در نهايت با هم درگير شدند.

اين درگيري با دخالت مأموران پليس خاتمه يافت و چهار نفر نيز بازداشت شدند. فردي مجهز به سلاح گرم در ميان بازداشت‌شدگان بود اما پليس پايتخت آمريکا اعلام کرد هنوز مشخص نيست که اين فرد به کدام دسته تعلق دارد.

طرفداران ترامپ، يکي پس از ديگري با در دست گرفتن بلندگو، عليه بازداشت شرکت‌کنندگان در حادثه حمله به ساختمان کنگره در ششم ژانويه سال جاري ميلادي شعار سر داده و آن‌ها را «زنداني سياسي» توصيف کردند و آزادي آن‌ها را خواستار شدند.

برگزارکنندگان اين تجمع که «عدالت براي ۶ ژانويه» نام‌گذاري شده بود، پيش‌تر خواستار برگزاري مسالمت‌آميز آن شده بودند. با اين حال رئيس پليس کنگره روز جمعه اعلام کرد، تهديد به خشونت و برنامه‌ريزي براي هدف قرار دادن برخي نمايندگان کنگره در ميان برخي هواداران ترامپ صورت گرفته بود.

پيش از شروع اين تجمع که به گفته برگزار کنندگان قرار بود حدود هفتصد نفر شرکت کنند، صدها مأمور پليس و شمار بالايي از خبرنگاران در برابر ساختمان کنگره مستقر شده بودند. همچنين حصارهايي به ارتفاع دو و نيم متر دور تا دور اين ساختمان کشيده شده بود و نيروهاي گارد ملي نيز در حالت آماده‌باش براي مداخله بودند.

«نانسي پلوسي» رئيس مجلس نمايندگان آمريکا، روز جمعه، يک روز پيش از برگزاري اين تجمع در مصاحبه‌اي از جمهوري‌خواهان درخواست کرد حزب خود را از افراط‌گرايان پس بگيرند.

پلوسي در اين مصاحبه بار ديگر درخصوص حمله به ساختمان کنگره در تاريخ ششم ژانويه تأکيد کرد: «اين شورشي بود که به تحريک رئيس جمهور ايالات متحده انجام گرفت».

ترامپ پس از شکست در برابر رقيب خود در انتخابات سال گذشته آمريکا، ادعاي وقوع تقلب گسترده را مطرح کرد و شکايات متعددي را در دادگاه‌هاي ايالات مختلف مطرح کرد که تقريباً هيچ کدام به نتيجه نرسيد.

ششم ژانويه (۱۷ دي) کنگره آمريکا در حال شمارش آراي مجمع گزينندگان (الکترال کالج) براي تاييد نتيجه انتخابات رياست‌جمهوري سوم نوامبر بود که بعد از اعتراض چند قانونگذار آمريکايي به نتيجه رأي‌گيري در ايالت آريزونا، ترامپ از هوادارانش خواست تظاهرات به اصطلاح مسالمت‌آميز برگزار کنند.

حاميان ترامپ اما در جمعيت بسيار گسترده به کنگره حمله کرده و بعد از درگير شدن با نيروهاي امنيتي، راه خود را به درون ساختمان و اتاق‌هاي مختلف آن باز کردند. در جريان اين حمله، پنج نفر از جمله يک نيروي پليس کشته شدند. 

حمله هواداران ترامپ به ساختمان کنگره آمريکا استيضاح دوم او در کنگره را رقم زد. با اين حال محاکمه ترامپ در مجلس سناي آمريکا با مخالفت جمهوري‌خواهان مواجه شد و شکست خورد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar