فارس/ «سي‌ان‌ان» به نقل از سه منبع مطلع گزارش داد چند ثانيه قبل از برخورد موشک آمريکايي به خودرويي در کابل که به کشته شدن 10 غيرنظامي از جمله هفت کودک منجر شد، سيا هشداري فوري درباره احتمال حضور غيرنظاميان از جمله کودکان صادر کرد.

شبکه آمريکايي «سي‌ان‌ان» به نقل از سه منبع گزارش داد درست پس از پرتاب موشک هلفاير از سوي ارتش آمريکا براي توقف يک تويوتا کرولا سفيد که ادعا مي‌شد تهديدي قريب‌الوقوع براي نظاميان آمريکايي است که در حال انجام عمليات خروج از فرودگاه کابل بودند، سيا در هشداري فوري ارتش آمريکا را مطلع کرد که احتمالاً غيرنظاميان در منطقه حضور دارند و ممکن است کودکان در خودرو حضور داشته باشند.
طبق اين گزارش، هشدار مذکور درباره احتمال وجود کودکان در مجاورت خودروي سواري هدف گرفته شده چند ثانيه قبل از برخورد موشک به آن رسيد. هشداري ديرهنگام که به قيمت جان ۱۰ غيرنظامي، از جمله هفت کودک که کوچکترين آن‌ها دو ساله بود، تمام شد.
هنوز نه سيا و نه سازمان تروريستي «سنتکام» به اين گزارش واکنشي نشان نداده‌اند.
با گذشت سه هفته از کشتار غيرنظاميان افغان در حمله اخير پهپادي آمريکا به منطقه‌اي در کابل و افزايش فشارهاي رسانه‌اي بر مقام‌هاي واشنگتن براي شفاف‌سازي در اين موضوع، پنتاگون بالاخره به اين جنايت اعتراف کرد.
«فرانک کنث مک‌کنزي» رئيس نظاميان تروريست آمريکايي در منطقه غرب آسيا موسوم به سنتکام شامگاه شنبه با اذعان به کشته‌شدن ۱۰ غيرنظامي از جمله ۷ کودک در حمله پهپادي ۲۹ اوت (هفتم شهريور) به کابل، اين حادثه را فقط «اشتباهي غم‌انگيز» توصيف کرد.
مک‌کنزي باز هم ضمن توجيه اين حمله، مدعي شد در آن زمان بسيار مطمئن بودند که در حال جلوگيري از تهديدي فوري براي نظاميان حاضر در فرودگاه کابل هستند.
اين در حالي است که پنتاگون در اين سه هفته اصرار داشت که در جريان آن حمله هوايي، يک بمب‌گذار انتحاري داعش را که خطري فوري براي نيروهاي ائتلاف آمريکايي در فرودگاه کابل داشت، از بين برده است.
بر اساس اين گزارش، مک‌کنزي در نشست خبري گفت: «بازرسان ما اکنون به اين جمع‌بندي رسيدند که آن حمله، يک اشتباه غم‌انگيز بود. اکنون به اين باور رسيده‌ام که افراد کشته‌شده در آن حمله، نه عضو داعش بودند و نه تهديدي براي نيروهاي آمريکا داشتند».
پيش از اين «جان کربي» سخنگوي وزارت دفاع آمريکا با توجيه حمله، گفته بود پنتاگون برنامه‌اي براي اعزام بازرس جهت تحقيق در اين خصوص ندارد. 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar