فارس/ «حامد کرزي»، رييس جمهور پيشين افغانستان، در گفت‌وگو با يک رسانه انگليسي گفت که مردم افغانستان به حکومتي نياز دارند که توسعه و خدمات ارائه کند، رابطه خوبي با جهان داشته باشد و مردم در آن بدون ترس و سرکوب، شاد زندگي کنند.

حامد کرزي، روز شنبه، بيست‌وهفتم شهريور، در گفت‌وگو با روزنامه «ساندي تايمز» گفت که مردم مي‌ترسند و طالبان بايد براي از بين بردن اين محيط ترس و ايجاد محيط مناسب به لحاظ جسمي و رواني براي مردم، تلاش کنند.
کرزي افزود که از نتايج و ادامه مذاکره طالبان با نيروهاي مقاومت ملي در پنجشير نااميد شده است.
وي همچنين تصريح کرد که از آغاز مذاکرات با طالبان بر سه اصل آموزش و پرورش دختران، مشارکت در دولت و جايگاه زنان در جامعه افغانستان و اهميت پرچم ملي و ارزش‌هاي افغانستان تأکيد داشته است.
کرزي گفت: «آن‌ها (طالبان) کاملاً موافقت کردند و همه‌چيز را در دست گرفتند؛ اما تاکنون چنين چيزي رخ نداده است ما به اقداماتي نياز داريم که با گفته‌هاي آنان مطابقت داشته باشد‌، در غير اين صورت، افغانستان دوباره از جهان جدا خواهد شد.»
از سويي ديگر، کرزي با اشاره به کابينه طالبان گفت: «ما به افغانستاني نياز داريم که متعلق به همه مردم اين کشور، مردان و زنان و همه قوم‌ها باشد و تنها راه پيش رو، دولت فراگير است. آن‌چه طالبان اعلام کرده‌اند، چنين نيست.»
رييس جمهور سابق افغانستان در ادامه افزود: از دست دادن جوانان و تحصيل‌کرده‌هاي افغانستان يک ضايعه جبران‌ناپذير است و طالبان بايد تلاش کنند تا جوانان را در کشور نگه دارند.
وي در واکنش به باز نشدن مدارس به روي دختران کلاس ششم به بالا در افغانستان، گفت که آموزش دختران بسيار مهم است و راه ديگري جز تحصيل دختران براي پيشرفت کشور وجود ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar